„A klasszikus zene lejtései, hangszínei, ritmusvilága arra ösztökél, hogy magunkba szálljunk. Ebből a mélységből tör elő mindannyiunk szellemisége, személyisége. Ugyanakkor a műfaj képes összekapcsolni, együttérzésre, szolidaritásra nevelni. Többek között ezt segíti a Virtuózok tehetségkutató műsor” – mondta lapunknak Balázs János cselló- és zongoraművész, a közmédia Virtuózok komolyzenei tehetségkutató műsor negyedik évadának zsűritagja.
Mint Vaszily Miklós, az MTVA vezérigazgatója a tegnapi sajtótájékoztatón kiemelte, a közmédiának lehetősége van az értékközpontúságot képviselni; a Virtuózok mára sikerműsor lett, ami a nagyszerű tehetségeken túl a komolyzene jelenvalósága mellett szól.
Három korcsoportban várták a klasszikus zenét művelő fiatalok jelentkezését idén: a Kicsik szekciójában 2003. június 1. és 2011. május 31. között született gyerekek mérhetik össze hangszeres vagy énektudásukat, a Tinik között az 1998. június 1. és 2003. május 31. között született fiatalok indulhattak, az 1993. június 1. és 1998. május 31. között született ifjak pedig a Nagyok korcsoportjának hangszeres mezőnyében bizonyíthattak. A Nagyok korcsoportjának ének kategóriájába az 1990. június 1. és 1998. május 31. között született fiatalok küldhették el nevezésüket.

Boros Misi ifjú zongoraművész és a műsor házigazdái, Bősze Ádám és Morvai Noémi
Fotós: MTI/Balogh Zoltán
Ahogy az már megszokott, a tehetségkutató a Duna Televízió műsorán lesz látható, és az M5 csatorna közöl interjúkat a továbbjutott fiatal talentumokkal. A zsűri a tavalyi felálláshoz képest változatlan: tagjai Kesselyák Gergely, a Magyar Állami Operaház első karmestere, Batta András zenetörténész, Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes és Balázs János Liszt-díjas cselló- és zongoraművész.
Balázs János tavaly csatlakozott az ítészek rangos névsorához, lapunknak személyes benyomásairól beszélt.
„Először úgy indultam neki, hogy a kritériumrendszerem pontozásalapú lesz, azzal azonban nem számoltam, hogy ítészből rajongóvá alakulok, annyira magával ragad a zene, hogy elfelejtek pontozni. Hitem szerint ez az, amit kizárólag a klasszikus zene tud megadni az embernek: érzelem-központúságot, az embertől emberig terjedő hullámok felemelő erejét. Fantasztikus, hogy ezt a kapcsolódási pontot most a közmédia teremti meg. Bízunk abban, hogy széles spektrumot szólít meg a program, azokat is, akik eddig nem rajongtak a komolyzene iránt. Ennek pedig fő támpontjai a tehetségek, akik e műsor alapkövei.”