Honfoglalásunk 1100 éves évfordulójára a Magyar Nemzeti Múzeum kiadott egy katalógust a korszak régészeti leleteiről, amely támpontul szolgált a múlt iránt elkötelezett Czippán István gyűjtő honfoglalás kori kollekciójához. A IX–X. századi magyar történelmet idéző tárgyegyüttes Tapolcán, a városi könyvtárban tekinthető meg.
A szenvedélyes gyűjtő előadásaival járja az országot, és leginkább rendhagyó történelemórákon, gimnáziumokban mutatja be leletmásolatait, de kultúrházakba és fesztiválokra is elviszi a munkákat. – Több alappillérre épülnek ezek az előadások: szó van rovásírásról, nyelvről, művészetről és a szerető egyistenhitről, amivel megérkeztünk a Kárpát-medencébe.
Ásatási leletmásolataimnak az eredetét mutatom be az érdeklődőknek, azt, hogy hol találták, mikoriak a tárgyak, mekkora az eredeti méretük és milyen anyagból készültek.
Érdekes megfigyelni, hogy két egyforma mellkeresztet nem leltek a feltárásaink során – állapítja meg a gyűjtő.
Czippán István kollekcióját 47 iskolába vitte el eddig, ezeken az előadásokon a honfoglalás kori magyarság szokásait mély átéléssel mutatja be, köztük tarsolyokat, hajfonatkorongokat, mellkereszteket, fejedelmi csészéket, homlokpántokat, karkötőket, fokosokat és süvegcsúcsokat.
– Számomra gyönyörűség így nyugdíjas éveimre ez a kutatómunka, amelyen keresztül olyan ötvösökre bukkantam, akik hozzám hasonlóan rajonganak a korszakért, így a tárgyak elkészítésébe beleteszik szívüket-lelküket – árulta el Czippán István. A tapolcai tárlat címe a Kőrösi Csoma Sándortól származó mondat, Tiszteld a múltat és éltesd tovább!, amelyet a gyűjtő is ars poeticájaként fogalmazott meg.