Az intézet vezetője elmondta, hogy szerdán Kőnig Frigyes Horvátországi várak és erődítmények a 16-18. században című kiállításával veszi kezdetét a programsorozat. Hozzátette, hogy ez lesz a nagykövetség, a Zágrábi Magyar Intézet és a magyarországi Zrínyi Miklós Emlékév Emlékbizottság első közös szervezése.
A május 5-ei nemzetközi konferencia a Budapesten február elején rendezett nagyszabású történészkonferencián elhangzott előadásokból összeállított, A horvát-magyar együttélés fordulópontjai című kötet bemutatójával kezdődik, amelyet a Horvát Történeti Intézetben tartanak. Az érdeklődők tíz – horvátországi, magyarországi és szlovéniai – szakértő tizenegy előadását hallgathatják meg horvát és magyar nyelven, köztük lesz Fodor Pál, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának főigazgatója és Pálfi Géza történész is – közölte az igazgató.
Sokcsevits Dénes jelezte, hogy május 20-án a Zágrábi Magyar Intézet és a horvát Zrínyi-emlékbizottság közös szervezésben a Horvát Tudományos Akadémia átriumában fellép Sebő Ferenc Kossuth-díjas művész és együttese. A koncert 21-én Zrinben, a Zrin-fesztiválon, 22-én pedig Varasdon, a Nemzeti Színházban is hallható lesz.
Kőnig Frigyes kiállítása május 29-én Zágrábból Csáktornyára (Cakovec) költözik, az ottani megnyitón a budapesti Musica Profana régizene-együttes mutatkozik be a nagyközönségnek.
A szigetvári ütközet 450. évfordulója alkalmából a horvát parlament és a magyar kormány is Zrínyi Miklós-emlékévvé nyilvánította 2016-ot. Zrínyi Miklós várkapitány és serege hősies helytállásának és a szigetvári vár ostromának 2016. szeptember 7-én lesz a 450. évfordulója. Az 1566-os ostromban Zrínyi Miklós és a vele harcoló magyar és horvát katonák hőstette olyan történelmi esemény, amely máig ható nyomot hagyott a horvát, a magyar és a közép-európai nemzeti emlékezetekben, a szigetvári várat pedig szimbolikus hellyé tette a magyar, a horvát és az osztrák-stájer történelmi hagyományvilágban.