Zavargásokba torkollt csütörtök éjjel egy tüntetés Madridban egy afrikai utcai árus halála miatt. A spanyol főváros Lavapies kerületében több száz bevándorló vonult utcára, kukákat gyújtogattak, a kivonuló rohamrendőröket pedig kövekkel dobálták meg. Tizenhat rendőr és négy civil sérült meg könnyebben.
A tüntetés amiatt tört ki, hogy egy 35 éves szenegáli férfi, Mmame Mbage életét vesztette egy rendőrségi razzia során. A tizenkét éve Madridban élő árus éppen az illegális utcai kereskedelem felszámolása ellen küzdő motoros rendőrök elől menekült, amikor leállt a szíve. „A mentők próbálták újraéleszteni, de nem sikerült” – közölte a madridi önkormányzat szóvivője. A lázongók a szenegáli konzult is megtámadták, akit végül a rohamrendőrök tudtak kimenekíteni egy étteremből.
Spanyolország az Európába igyekvő bevándorlók harmadik legnagyobb célpontja, ahová egyre többen érkeznek a balkáni útvonal lezárása óta. Csak az idei év első két hónapjában 3800 ember lépett az országba, 18 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor. A múlt évben egyébként 2016-hoz képest háromszorosára nőtt az illegális határátlépők száma. 2017-ben több mint 28 ezer bevándorló érkezett Spanyolországba, csaknem 23 ezren a veszélyes tengeri útvonalon keresztül.

Szenegáli férfiak a spanyol fővárosban. A tüntetésre kiérkező konzult is megtámadták
Fotós: Reuters
Az emberi jogi szervezetek többször felhívták a figyelmet az Észak-Afrika és az Ibériai-félsziget közti illegális tengeri útvonal veszélyeire. Csak tavaly legalább 250-en vesztették életüket a tengerben, közölte az APDHA nevű andalúz emberi jogi szervezet. Az APDHA elmondta azt is, hogy óriási mértékben megugrott a Marokkóból érkezők száma a spanyol partokon.
„A menekülők száma elsősorban a Marokkóban bekövetkező gazdasági és társadalmi válság miatt növekedett csaknem háromszáz százalékkal” – mondta Rafael Lara, a szervezet szóvivője. A Spanyolországba érkező bevándorlók 49 százaléka a szubszaharai térségből származik.
A tengeri útvonal mellett a spanyol vezetésnek továbbra is fejfájást okoz az észak-afrikai parton fekvő spanyol enklávék, Melilla és Ceuta kérdése. Az Európai Bíróság többször is felszólította Spanyolországot az ott alkalmazott „devoluciones en calientes”, avagy „azon melegében visszaküldés” elnevezésű gyakorlat miatt. A Marokkóval határos enklávéban ugyanis a hatóságok azonnal visszatoloncolják a bejutókat a határ másik oldalára, esélyt sem adva a menedékkérelemre vagy a regisztrációra.