Az Il Giornale olasz lap szerzője, Francesco Boezi felidézi Joseph Ratzingernek a migránsok és menekültek világnapja alkalmából 2013-ban nyilvánosságra hozott üzenetét. Ebben XVI. Benedek egyebek között megállapítja:
természetesen minden államnak joga van szabályozni a migrációs hullámokat,
eközben azonban mindig tiszteletben kell tartani az emberi méltóságot.
A nyugalmazott katolikus egyházfő a II. Vatikáni Zsinat Gaudium et Spes kezdetű lelkipásztori konstitúciójából idézett, amely az alapvető emberi jogok közé sorolja, hogy mindenki azon a helyen telepedhessen le, ahol szerinte a legjobban fejlesztheti képességeit, a leghatékonyabban valósíthatja meg vágyait, terveit.
Ratzinger Szent II. János Pál pápát is idézi, aki 1998-ban a migrációval foglalkozó világkongresszus alkalmával elhangzott beszédében felhívta a figyelmet:
az ember elsőrendű joga, hogy saját hazájában élhessen, de ez a jog csak akkor érvényesülhet, ha álladóan ellenőrzés alatt tartják az elvándorlásra kényszerítő tényezőket.
XVI. Benedek és II. János Pál szerint tehát az embereknek azt a jogát, hogy saját hazájukban élhessenek, „strukturális tényezők” ássák alá, olyanok, amelyeket szüntelenül szemmel kell tartani ahhoz, hogy a maga teljességében lehessen megérteni az elvándorlás jelenségét.
Ez a fajta „kommunikációs irány” tehát eltér mindattól, amit a jelenlegi egyházfő, Ferenc pápa megnyilatkozásaiból lehet kihallani – írja a cikk szerzője, aki szerint XVI. Benedek – aki maga is teljes mellszélességgel védelmezi a migránsokat és azok alapvető jogait –
erőteljes hangsúlyt helyez az ellenőrizetlen migráció negatív hatásaira is, például arra, hogy a migránsok kiszolgáltatottá válnak az emberkereskedőknek.
A nyugalmazott pápa tehát a „szabályozatlan” migrációs hullám ellen emeli fel szavát, mert az
az emberek kizsákmányolásával, elsősorban a nők és a gyermekek veszélyeztetésével jár
– olvasható a cikkben.
A szerző szerint Ratzinger úgy véli: a határok lezárása – legalábbis egy keresztény számára – nem lehet helyes válasz a jelenségre, inkább olyan sokoldalú intézkedésekre van szükség, amelyek
a probléma gyökerét oldják meg, biztosítják a migránsok származási országának gazdasági fejlődését.
XVI. Benedek tehát ugyancsak híve a migránsok befogadásának – ebben megegyezik a véleménye Ferenc pápáéval -, de fontosnak tartja olyan strukturális projektek megvalósítását is, amelyek az emberek számára választási lehetőséget biztosítanak abban, hol akarnak élni.
A cikk szerzője megállapítja: bár Ratzinger személyét gyakran akarják eszközként felhasználni Ferenc pápa ellen, kétségtelen, hogy
a migráció kérdésében a két pápaság szemléletében hangsúlybeli különbség van.
XVI. Benedek szerint ugyanis nem csupán az emigrációhoz való jogot kell biztosítani, hanem a „nem emigrálás jogát” is – állapítja meg az Il Giornale cikkének írója.