Nem született meglepetés az Európai Néppárt (EPP) kétnapos kongresszusán, ahol meggyőző többséggel – 619-ből 492 szavazattal – a párt európai parlamenti frakcióvezetőjét, a bajor Manfred Webert választották csúcsjelöltnek, így a néppárti remények szerint a politikus válthatja majd Jean-Claude Junckert az Európai Bizottság elnöki székében.
Weber a megválasztását követően újságíróknak arról beszélt: az EPP elkötelezett aziránt, hogy Európa jövője a polgárok kezében legyen, így a következő időszakot maga is utazással és az európaiakkal való egyeztetéssel tölti. A politikust természetesen a néppárton belüli erőviszonyokról és a magyar kormánypártok helyzetéről is kérdezték, amellyel kapcsolatban kiemelte: ő is a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárás mellett szavazott, ennek ellenére a pártcsaládot nem illetheti kritika az alapjogok védelmének tekintetében.
– A néppárt vezetése őszinte és kemény tárgyalást folytatott Orbán Viktorral – szögezte le, hozzátéve: a civiltörvény és a Közép-európai Egyetem ügyében továbbra is kompromisszumot várnak a magyar kormánytól. Weber egyúttal a magyar kérdés átpolitizálásának veszélyeire is figyelmeztetett. Mint mondta, más uniós államokban is vannak problémák, példaként említve a máltai és szlovákiai újságíró-gyilkosságokat és a nyári tömegtüntetéseket Bukarestben. Mindenkinek meg kell csinálnia a leckéjét – húzta alá, és arra tett ígéretet, hogy bizottsági elnökként egy kötelező és hatékony jogállamisági mechanizmus létrehozását kezdeményezi majd.
Helsinkiben Orbán Viktor is a bajor politikus mellett foglalt állást, és tegnap délelőtti beszédében emlékeztetett rá, hogy Manfred Weber a magyar választási kampányban hazánkba látogatott. – Egy olyan embert tisztelünk benned, aki tudja, mikor van ideje a vitának és mikor van ideje az egységnek – mondta a frakcióvezetőhöz fordulva. A magyar miniszterelnök szintén megemlítette a néppárton belüli nézetkülönbségeket: „Van, hogy egy család tagjai nem értenek egyet, de mindig egységesek.”
Ugyanakkor hangsúlyozta: a Fidesz mindent meg fog tenni, hogy jövőre sikerre vezesse a néppártot Magyarországon. – Ha 2019-ben nyerni akarunk – márpedig akarunk –, akkor vissza kell találni a győzelem útjára. Ideje, hogy újra győztesként gondolkodjunk, cselekedjünk és győztesként viselkedjünk – mondta a jövő májusi európai választásokról, majd kijelentette: az európai választásokat is a saját országaikban kell megnyerni, és ahhoz, hogy az EPP újra a győztesek pártja legyen, győztes miniszterelnökökre van szükség.
Emlékeztetett, a néppárt 2011-ben még tizenhat országban adta a kormányfőt, ma pedig már csak hatban. A miniszterelnök úgy vélte, először helyre kell állítani az Európai Néppárt egységét, ezért „sohase szavazzunk bizalmat olyanoknak, akik arra építik a személyes ambícióikat, hogy a szocialisták és a liberálisok kritikáját behozzák az EPP-be”. Vissza kell térni a szellemi gyökereinkhez, és meg kell hirdetni „a kereszténydemokrácia reneszánszát”. Az olyan „abszurditásokat, mint Fidel Castro és Karl Marx dicsérete, felejtsük el” – fogalmazott Orbán Viktor.
Szerinte a kulcs a győzelemhez ugyanaz, mint volt: újra az emberek oldalára kell állni. „Védjük meg őket az illegális migrációtól, a terrorizmustól, a bűnözéstől és a gazdasági bajoktól, írjuk fel újra a zászlónkra a régi igazságot, vagyis: a néptől, a nép által, a népért” – hangsúlyozta.
Kifejtette: a szocialisták, a liberálisok és a zöldek egy gyökereit és szellemi, lelki identitását vesztett Európát akarnak. A mi európai víziónk azonban a nemzetek Európája, amelynek 27 arca van, és amely egyszerre keresztény és demokrata – mutatott rá.
Valódi néppárt maradhat az EPP
Az Európai Unió jobbra tolódik, elsősorban a globalizációnak és a migrációnak köszönhetően – kommentálta lapunknak Kiszelly Zoltán politológus az Európai Néppárt (EPP) kongresszusán született eredményeket. Hozzátette, a legtöbb nyugat-európai országban is jobbra tartanak a szavazók. – Amennyiben Alexander Stubb korábbi finn kormányfőt választották volna csúcsjelöltnek, a néppárt szembe- menne szavazóinak akaratával. Stubb-bal balra tolódott volna a néppárt, jobboldalon űrt hagyva a populista erőknek. Most így valódi néppártként fog funkcionálni – emelte ki. Kiszelly Zoltán hangsúlyozta: Manfred Weber az európai néppárt parlamenti frakcióvezetője, az EU legfontosabb országának politikusa, egy „pragmatikusabb, hagyományos, keresztény értékeket valló” politikus. Weber csúcsjelöltté szavazásával a néppárt az EU legerősebb pártja maradhat az elemző szerint. „Ezért nem zárta ki a Fideszt, hiszen Orbán Viktor magyar miniszterelnök hitelesen képviseli a bevándorlásellenes és a konzervatív értékeket” – mondta. Hozzátette, mindehhez kellett az is, hogy Angela Merkel német kancellár meggyengüljön. Kiszelly Zoltán szerint a jövő kérdései között szerepel, hogy a német politikusok hogyan tartják majd meg kulcspozícióikat az Európai Unió intézményeiben, illetve az EPP-s politikusok által betöltött posztokat mennyiben sikerül majd megőrizni. (Z. R.)