Újabb két nemzetközi szerződést mond fel az Egyesült Államok Mike Pompeo külügyminiszter és John Bolton elnöki nemzetbiztonsági tanácsadó bejelentése alapján. Washington így akar minél kisebb támadási felületet nyújtani a hágai Nemzetközi Bíróságnak. A lépés illeszkedik a Trump-kormány egyezményeknek hátat fordító politikájába, de egyben jelzés Washington, illetve Teherán és a Palesztin Nemzeti Hatóság viszonyának további romlására.
– Teherán politikai célokra használja a bíróságot – mondta az amerikai diplomácia irányítója, miután Hágában egy ideiglenes végzéssel még szerdán elrendelték a humanitárius segélyezést és a polgári repülésbiztonságot érintő, Iránnal szembeni amerikai szankciók feloldását.
Pompeo egyúttal bejelentette az 1955-ös, még csaknem negyedszázaddal az iszlám forradalom, és így a kétoldalú kapcsolatok visszafordíthatatlan megromlása előtt kötött barátsági szerződés felmondását. Teherán júliusban erre hivatkozva nyújtott be panaszt Hágában, miután Donald Trump amerikai elnök egyoldalúan felmondta a 2015-ös többhatalmi atommegállapodást. – Évtizedekkel ezelőtt ki kellett volna lépni belőle – mondta Pompeo e szerződésre utalva.
A hágai testület elnöke leszögezte: ideiglenes végzésük nem jelenti azt, hogy a végén Irán javára ítélnek majd, egyben pedig felszólította a feleket, hogy tartózkodjanak minden olyan lépéstől, amely súlyosbíthatná a konfliktust.
Az iráni híradásokban hatalmas győzelemként ünnepelték e fejleményeket, jelentette a távirati iroda. Ali Hamenei ajatollah, az ország legfelső politikai és vallási vezetője tegnap azt mondta: Irán visszacsap az Egyesült Államoknak, és felülkerekedik a szankciókon. Mohamed Dzsavád Zaríf külügyminiszter szerint Amerika „törvényen kívüli rezsim”. Az USA álláspontja az: a hágai törvényszéknek – amely egyébként nem tudja kikényszeríteni döntései végrehajtását – nincs joghatósága az ügyben.
Mindezzel párhuzamosan John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó bejelentette: Washington kivonul a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezmény vitarendezési kiegészítő jegyzőkönyvéből, mert azt Irán és a palesztinok mellett mások is arra használhatják fel, hogy Hágában pereljék országát. A palesztinok az izraeli amerikai nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe való költöztetése miatt nyújtottak be panaszt utóbbi város vitatott státusza miatt. Rijád al-Máliki palesztin külügyminiszter tegnap a nemzetközi jog semmibevételével vádolta meg az USA-t.