„Hiányos műveltségű emberek, akiknél hiányoznak az értékek (…) Rosszul nevelt gyerekek, akikből olyan gazdag ember válik, akik pszichésen gyengék, nem tudják, mi a különbség a rossz és a jó között” – mondta a francia elnök, a közeljövőben megjelenő, róla szóló könyve szerint. Hollande arról is beszélt: a futballistáknak az „agyát” is edzeni kellene.
A teljes francia futballt kiakasztotta Hollande
Franciaország köztársasági elnökének véleménye kiverte a biztosítékot az utóbbi két évtizedben sikeresnek számító francia futball szereplőinél.
„Túl sokszor néztek már le minket sportolókat, futballistákat a ”jóakaratú„ politikusok. Szívesen tornáztatnám az agyukat, mint ahogy őszinteségből és becsületességből is adnék nekik néhány órát” – vágott vissza Emmanuel Petit, az 1998-as világbajnokságon győztes francia csapat tagja, aki a Hollande-hoz hasonló politikusoknak címezve hozzátette: velük ellentétben egy futballista a saját maga által megtermelt pénzből él. „Mi sosem lopjuk el az emberek pénzét, mindig becsületes módon jutunk a keresetünkhöz” – fogalmazott a thelocal.fr szerint a korábbi világbajnok.
Saját szavait forgatták ki
„Az emberek élete néha kisiklik, legyen szó akár politikusról, üzletemberről, vagy sportolóról. De a futball olyan terület, ahol sokkal több ember van a jó úton, mint a rossz oldalon” – ezt már az a korábbi szövetségi kapitány, Raymond Domenech mondta, akinek irányításával a 2006-os németországi világbajnokságon ezüstérmet szerzett a francia válogatott.
Az egyik legkeményebb választ Jonas Martintól, a Betis Sevilla francia középpályásától kapta Hollande. A 26 éves futballista a francia elnök elhíresült szavait forgatta ki, amelyet a 2012-es kampány, elnökjelöltek közötti televíziós vitájában mondott, aki akkor úgy kezdte ominózus mondatait: „én, a köztársaság elnöke”.
„Én, a profi labdarúgó, elvégeztem minden iskolámat, amíg le nem érettségiztem. Én, a profi labdarúgó, megtanultam, hogy mindenkinek adjam meg a tisztelet, az embereknek, az intézményeknek, köszönhetően azoknak, akik neveltek engem korábbi klubjaimban. Én, a profi labdarúgó, sosem viselkedtem úgy, hogy szégyent hozzak a klubjaimra” – reagált Jonas Martin.
Petit-hez hasonlóan az 1998-as világbajnokságot nyert együttes tagja volt Franck Leboeuf, aki röviden csak annyit mondott: többet vártam az elnöktől, ez így nagyon ócska volt.
A szakszervezet is megszólalt
Francois Hollande szavai a francia futballisták hivatalos szakszervezetét is állásfoglalásra késztették, akik saját honlapjukon nyílt levélben reagáltak. Felrótták neki azt, hogy ha valóban olyan ostobának tartja a labdarúgókat, akkor miért parádézik rendre „önelégült mosollyal” a Stade France páholyában a válogatott meccsein, és miért pózol rendszeresen a labdarúgókkal.
A szakszervezet levelében kiemeli, hogy nem a futballisták az egyetlenek, akiket Hollande ok nélkül stigmatizál, de arra hívták fel a francia köztársasági elnök figyelmét, hogy azok a játékosok, akik kimondottan gazdagok, csak a kisebbséget jelentik, az alacsonyabb osztályban játszó labdarúgók nagy része ugyanúgy tömegközlekedéssel utazik, ugyanolyan anyagi lehetőségekkel bír, mint bárki más.„Csak egy kisebbség, csak egy egészen kicsi kisebbség, ha érti, mire gondolok…” – fogalmaz talányosan a levél szerzője.
Akár még rasszizmussal is vádolhatják
A „kisebbség” szó emlegetése a francia futballban amúgy kimondottan tabunak számít, aminek nyomós oka van. A Nemzeti Front azóta kizárt korábbi elnöke, Jean-Marie Le Pen mondta az 1998-as vb-győzelem idején, hogy azt nem is a francia válogatott nyerte meg, utalva ezzel arra, hogy számos afrikai, arab, és más származású játékos alkotta azt a keretet. Később abból lett botrány, hogy Laurent Blanc, akkori szövetségi kapitány az utánpótláskorú játékosok kiválasztási folyamatában szorgalmazott változást. Azzal vádolták, hogy sokallta az „afrofrancia” játékosok arányát, az ügybe belebukó Blanc akkor azzal védekezett, hogy csak azon szeretett volna változtatni, hogy túlságosan meghatározó szempont a fizikum a kiválasztáskor, és kevésbé figyelik a technikai tudást, mint kellene. Laurent Blanc végül nem sokkal később távozott a kapitányi posztról.
De több más példa is akad, amikor egyes francia válogatott és a nemzeti elkötelezettség, vagy konkrétan a rasszizmus vádja okán pattant ki botrányt. A francia válogatott Tunézia elleni párizsi meccsén a nemzeti stadion, Stade de France zengett a füttyszótól, amikor a francia himnuszt játszották, köszönhetően a Franciaországban élő észak-afrikai bevándorlóknak. Abból is emlékezetes ügy kerekedett, amikor egy világversenyről lemaradt az algériai származású Samir Nasri, a kerethirdetés után barátnője a francia válogatottat és a franciákat szidalmazta a közösségi médiában. A zsarolással vádolt Karim Benzema nevéhez több kényes ügy is kötődik, például a párizsi vérengzés áldozatainak emlékékére tartott gyásszünet alatti emlékezetes köpése. Amikor kimaradt a nyári Európa-bajnoki keretből, csak úgy reagált: Didier Deschamps kapitány a rasszistákra hallgatott.
Ilyen előzmények után különösen érzékeny területre tévedt Francois Hollande, amikor a futballisták agyi kapacitására tett lekicsinylő megjegyzést, és nem véletlen, hogy egyből érkeznek rá a heves és elutasító reakciók, és valószínű nem véletlen a kisebbség pejoratív értelemben vett emlegetése sem.
Húsz éve nem hallott hangot ütött meg
A témával hosszú cikkben foglalkozik a L’Express.fr portál is, ahol megszólal a francia utánpótlás területén munkálkodó Jean-Claude Laffargue is. „Utoljára húsz éve hallottam ezt a hangot” – mondta megrökönyödve a szakember, aki talán nem véletlenül emelt ki nyilatkozatában két, az általa vezetett Clairefontain-i akadémián pallérozódott afrikai származású, szegényebb sorból származó válogatott játékost, Alphonse Aréolát, illetve Blaise Matuidit (a harmadik kiemelt, Sébastien Corchia sem francia származású), mint ellenpéldáját annak, amit Francois Hollande mondott.
A lap cikkében zömében arról ír, hogy alaposan és részletesen elemzik ki a kiválogatott játékosokat, akiknek nemcsak szakmailag, de emberileg is meg kell felelniük, csak így válhatnak kiemelkedő profi játékossá.