A halálbüntetés kapcsán az az örök kérdés, hogyan lehet valakit humánus módon megölni. A büntetésnek ugyanis nem része a fájdalom okozása, kizárólag az élet elvétele, ezt pedig valójában humánusan nem lehet megoldani. Persze azért vannak fokozatok.
Az amerikai büntetőkódexekben így kapott helyet a méreginjekció mint a legkevésbé fájdalmas megoldás, amely nemcsak az elítéltet öli meg úgy, hogy az először elkábul, majd utána végez vele a szer, de a hóhér se érzi a felelősségét, mert a kivégzést bonyolult gépezet végzi, ő csak a gombot nyomja meg. A szükséges anyagok azonban viszonylag drágák és nehezen beszerezhetőek, mivel azok használata egyértelműen a kivégzést célozza.
A gyógyszergyártók se tartják jó reklámnak, hogy az ő készítményükkel végeznek ki embereket, így nem szívesen gyártanak mérgeket, az Európai Unió pedig nem is engedélyezi azok exportját. Az amerikaiak viszont többször azért kényszerültek elhalasztani egy-egy kivégzést, mert nem volt raktáron a megfelelő méreg.
Az ilyen ügyek miatt került előtérbe újból a régi, de azért nem tökéletesen működő villamosszék, amely valószínűleg roppant fájdalmas halált okoz, de az ügy természetéből kifolyólag nem lehet megtudni, így van-e.

Fogvatartott a San Quentin-i fegyház halálsorán
Fotó: Reuters
Az MTI tudósítása szerint a tennesseei ügyben Stephen Kissinger kirendelt védő a keresetben a kérést azzal indokolja, hogy van alternatívája a méreginjekciónak és a felesleges szenvedés kockázatát jelentő villamosszéknek, méghozzá a sortűz, amelyhez minden szükséges „kellék” rendelkezésre áll a déli államban: fegyverek, képzett személyzet és elég hely a kivégzőosztagnak.
Az Egyesült Államokban legutóbb 2010-ben, Utah államban alkalmaztak kivégzőosztagot halálos ítélet végrehajtásához. Jelenleg Utah mellett csak Mississippiben és Oklahoma államban engedélyezik a sortűz általi halált, de csak akkor, ha nincs méreg. Az államok általában úgy érzik, rossz imázst kölcsönöz nekik a főként háborús helyzetben, rögtönítélő bíróságok által katonákra kiszabott halálos ítéletet követő módszer használata, ám történészek sokszor rávilágítanak: a leghatékonyabb, legfájdalommentesebb és legbiztosabb módszer talán mégis a sortűz.
A bizarr vitához hozzátartozik, hogy az idei évben húsz embert végeztek ki az Egyesült Államokban, 19-et méreginjekcióval, egyiküket pedig villamosszékkel. Ez a szám valószínűleg 24-re nő az év végére, ami nagyjából az éves átlagot jelenti Amerikában.