Linas Linkevicius litván külügyminiszter a PAP lengyel hírügynökségnek elmondta: Vilnius nem támogatja majd, hogy szankciókkal sújtsák Lengyelországot az uniós eljárás keretében. Az Európai Bizottság a jogállamiság rendszerszintű megsértésének súlyos kockázata miatt tavaly indította meg Varsóval szemben az uniós alapszerződés 7. cikke szerinti, képletesen atomfegyverként is emlegetett eljárást. – Nem tartozunk azok közé, akik ultimátumokat adnak vagy ezzel a cikkel fenyegetnek másokat – szögezte le Linkevicius.
A kérdés legutóbb a hét elején merült fel az európai színtéren, amikor Frank-Walter Steinmeier német államfő lengyel kollégája, Andrzej Duda berlini látogatásához kapcsolódóan reményét fejezte ki, hogy a varsói vezetés az uniós jog tiszteletén nyugvó álláspontot foglal el az Európai Bíróságnak a lengyel legfelsőbb bíróságra vonatkozó döntésével kapcsolatban. Steinmeier a távirati iroda szerint aláhúzta: a lengyel igazságügyi reform körüli aggodalmak közös európai ügyet jelentenek. A Jog és Igazságosság (PiS) kormánypárt jelöltjeként elnökké választott Duda ezzel kapcsolatban megjegyezte: sajátosnak találja, hogy az Európai Bíróság közvetlenül a lengyelországi önkormányzati választás előtt hozta nyilvánosságra döntését.
(A választáson egyébként a PiS érte el a legjobb eredményt a pártok közül.) A bíróság ideiglenes állásfoglalása szerint vissza kell helyezni hivatalába azokat a bírókat, akik a nyugdíjkorhatár 70-ről 65 évre történő csökkentése miatt kénytelenek voltak visszavonulni. Ez jelenleg a legvitatottabb kérdés Brüsszel és Varsó között.
Míg Varsó és Budapest számíthat egymás támogatására az uniós eljárásokban, a cseh álláspont nem egyértelmű. Tomás Petrícek új külügyminiszter a Respekt cseh hetilapban a minap azt mondta: „beszélni kell Magyarországgal és Lengyelországgal arról, mi az, ami zavar minket, mi az, ami helytelen”. Arra a felvetésére, milyen cseh politika érvényesül majd Magyarországgal kapcsolatban, hiszen az Ano mozgalmat vezető Andrej Babis miniszterelnök és a szociáldemokrata párti külügyminiszter véleménye eltér egymástól.
Petrícek felhívta a figyelmet arra: a Magyarország elleni szankciós eljárás megindításáról az Európai Tanács dönt, ahol a kormányfők vannak jelen. – Beszélni akarok a kormányfővel Magyarországról, és nem fogok szemet hunyni az országban zajló folyamatok felett – tette hozzá. Szijjártó Péter külügyminiszter cseh kollégájának szavaira úgy fogalmazott: „nagyra becsüljük Babis miniszterelnök Magyarország melletti kiállását, és ezt tekintjük irányadónak”.