A nacionalizmus egész egyszerűen a patriotizmus megcsalása – hangoztatta tegnap Párizsban Emmanuel Macron, aki a Diadalívnél tartott világháborús megemlékezésen arra is felhívta a figyelmet: a befelé fordulás, az erőszak, és a leigázás politikáját el kell utasítani. – A múlt démonai újra fenyegetnek – fogalmazott a francia államfő Vlagyimir Putyin orosz elnök, Angela Merkel német kancellár és Donald Trump amerikai elnök jelenlétében.
Az első világháborút lezáró fegyverszüneti egyezmény aláírásának századik évfordulóján a francia fővárosban tartották a legnagyobb ünnepséget: jelentős biztonsági intézkedések kíséretében mintegy száz külföldi delegáció érkezett Párizsba, ahol tegnap a forgalom elől lezárták a Champs-Élysées sugárutat.
A vezetők itt vonultak az ismeretlen katona sírjáig, miközben a francia légierő repülői szálltak át felettük. A megemlékezést eső és szürkület kísérte, amellyel kapcsolatban a nemzetközi sajtó megjegyezte: az időjárás nemcsak az összejövetel apropóját tükrözte kiválóan, hanem az állam- és kormányfők között uralkodó hangulatot is.
Macron a nacionalizmust elítélő, mintegy húszperces beszédének Trump volt a címzettje, aki viszont rezzenéstelen arccal fogadta a kritikát, írta az AP hírügynökség. A francia és az amerikai elnök már pénteken összekülönbözött, amikor is Trump Párizsba érkezve támadta Macron közös európai hadseregről szóló javaslatát. Mint fogalmazott, a terv nagyon sértő, és Európa jobban tenné, ha kivenné méltó részét a NATO finanszírozásából, amelyet jelenleg jórészt az Egyesült Államok áll.
Az elnökök szombaton ennek megfelelően a védelempolitikáról egyeztettek. A tárgyalások után Macron a CNN-nek elmondta: amerikai kollégájának épp egy olyan Európára tett javaslatokat, amely jobban ki tudja venni részét a NATO-ban a közös terhekből. A mély politikai törésvonalakat mindenesetre jól jelzi, hogy Trump a francia elnök tegnap kezdődő Párizsi békefórum nevű, a multilateralizmust középpontba állító rendezvényére sem ment el, ellentétben Vlagyimir Putyinnal és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, írta a BBC.
Az európai megemlékezéssorozat az amerikai elnök számára felemásra sikerült: tegnap a Femen nőjogi szervezet félmeztelen aktivistái tiltakoztak a konvoja előtt, szombaton pedig amiatt kapott kemény bírálatot, hogy a rossz időjárásra hivatkozva lemondta az észak-franciaországi amerikai katonai temetőbe tervezett koszorúzást.
Európa többi részén is megemlékezésekkel telt a hétvége. Brüsszelben tegnap Fülöp belga király és Matild királyné részvételével koszorúzták meg az ismeretlen katona sírját, Londonban pedig Frank-Walter Steinmeier német államfő jelenlétében zajlott az ünnepség, ahol II. Erzsébet királynő is jelen volt, ám helyette elsőszülött fia, Károly trónörökös koszorúzott.
A centenárium egy másik ikonikus eseményén Angela Merkel és Emmanuel Macron emléktáblát avatott fel a Párizstól északra található compiégne-i erdőben szombaton. 1945 óta először fordult elő, hogy német kancellár az első világháborút lezáró fegyverszüneti egyezmény aláírásának helyszínére látogatott. Az egyszerű és beszédektől mentes ünnepségen Merkel és Macron az emlékmű aljánál új emléktáblát avatott fel, amelyen az olvasható, hogy „megerősítették a francia–német megbékélést Európa és a béke szolgálatában”, adta hírül a távirati iroda.
Ferenc pápa tegnap a Szent Péter téren emlékezett meg az évfordulóról. „Az első világháború mindenkihez szigorú figyelmeztetésként szól, hogy utasítsuk el a háború kultúráját, és minden törvényes eszközzel vessünk véget a világ számos részét még ma is vérrel szennyező konfliktusoknak” – jelentette ki.