A német kormány nemzetbiztonsági okokból nem engedélyezte, hogy egy kínai cég felvásároljon egy német iparvállalatot. Az ügylettel a Jentaj Tajhaj fémfeldolgozó vállalat tulajdonába került volna a Leifeld szerszámgépgyár. Mindkét társaság az atomerőmű-piacon is tevékenykedik. A kínai cég visszavonta ajánlatát.
A BBC szerint először fordult elő, hogy Berlin bekeményített, és élt a tavaly hozott jogszabállyal, amelynek értelmében a kormány megakadályozhat nemkívánatos külföldi befektetéseket a stratégiai vagy nemzetbiztonságilag fontos ágazatokban. Német és más európai politikusok már régóta rossz szemmel nézik, hogy Kína a befektetési révén egyre nagyobb gazdasági befolyást szerez az Európai Unióban.
Arra is panaszkodnak, hogy az EU sokkal nyitottabb Kínánál a külföldi beruházások kérdésében. Georg Koffler, a Leifeld többségi tulajdonosa a Reuters hírügynökségnek elmondta, a Jentaj még azelőtt vonta vissza ajánlatát, hogy Berlin megvétózta volna a tranzakciót. Az üzletember továbbá bírálta a német kormány beavatkozását, mondván, nem igazoltak a biztonsági aggodalmak.
Portugáliában viszont nem kell Pekingnek tartania a visszautasítástól, a nyakig adósságban úszó ibériai ország szívesen fogad bármilyen pénzt. Így hamarosan kínai cégé lehet szinte a teljes portugál energetikai ipar, ugyanis rövidesen a CGT tulajdonába kerül a 25 ezer embert foglalkoztató Energias de Portugal (EDP) energetikai társaság összes részvénye.

A Porsche-gyár Stuttgartban. Marad a német dominancia
Fotó: REUTERS/Ralph Orlowski
Az állami tulajdonú vállalat már birtokolja az EDP csaknem negyedét, s májusban ajánlatot tett a lisszaboni tőzsdén a maradék megvételére. Az új ügylet értéke kilencmilliárd euró lenne. Felvásárlási ajánlatukban a kínaiak kikötötték, hogy legalább ötven százalék plusz egy szavazói részvényt akarnak szerezni, az EDP azonban visszautasította a megajánlott árat a teljes átvételre.
A felvásárlás ellenzői szerint az átvétel része lehet annak a kínai mestertervnek, amelynek részeként az ázsiai birodalom rá akar telepedni a portugál gazdaság kulcsterületeire. Lisszabon ugyanakkor a Deutsche Welle szerint azt mondja, hogy a kínaiak éppen olyan jó befektetők, mint a többi külföldi beruházó.
Huszonöt százalék
Az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselője megerősítette, hogy az amerikai kormány 10-ről 25 százalékra emeli a kétszázmilliárd dollár értékű kínai importcikkre kivetendő védővámot. Robert Lighthizer szerdán nyilatkozatot adott ki, amelyben tudatta: Donald Trump elnök a héten arra kérte, vegye fontolóra a védővámok emelését. E közlésével a kereskedelmi főképviselő megerősítette a kedden a Reuters brit hírügynökség, majd több amerikai lap által is megszellőztetett információt a vámtarifák várható emeléséről. – A Trump-kormányzat változatlanul arra serkenti Kínát, hogy vessen véget tisztességtelen gyakorlatának, nyissa meg piacát és vállaljon valódi elkötelezettséget a kompetitív piac iránt – szögezte le Robert Lighthizer.