Szövetségi kancellárok és szövetségi kapitányok azt tartják jó stratégiának, ha az utolsó pillanatban reagálnak régóta létező problémákra – panaszkodott a napokban a Berliner Morgenpost napilap egyik publicistája, párhuzamot vonva a német futballválogatott kudarca és a berlini kormányválság között.
Angela Merkel kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője valóban az utolsó pillanatig várt azzal, hogy megnyugtassa kisebbik koalíciós partnerét, egyben bajor testvérpártját, a Keresztényszociális Uniót (CSU) a közöttük kialakult menekültügyi vitával kapcsolatban.
A kancellár asszony szerint a múlt pénteken véget ért európai uniós csúcstalálkozón teljesítette a CSU követeléseit.
A vita arról szól, hogy milyen feltételekkel lehet megtagadni a belépést a német határon az EU valamely tagországában már regisztrált menedékkérőktől. Horst Seehofer belügyminiszter, a CSU vezetője szerint mindentől függetlenül vissza kell fordítani ezeket az embereket, Angela Merkel és a CDU azonban úgy véli, ezt egyoldalúan nem lehet bevezetni, a szigorítás feltétele, hogy legyenek megállapodások az érintett társországokkal a menedékkérők visszafogadásáról. A ZDF német országos köztelevízióban tegnap este adásba került interjúban a kancellár kiemelte, hogy meglehetősen jó eredményeket sikerült elérni a EU-csúcson, amelyek a CSU által szorgalmazott intézkedésekkel megegyező hatásúak.
Vasárnap délutáni német sajtóértesülések szerint azonban Horst Seehofer nem elégedett. A CSU Münchenben tartott elnökségi ülésén állítólag azt mondta: a brüsszeli eredményekkel nem lehet a nemzeti szintű intézkedésekkel megegyező hatást elérni, és továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy egyoldalúan visszafordítsák a határon a máshol már nyilvántartásba vett menedékkérőket.
Seehofer elégedetlensége egyrészt abból fakadhat, hogy Merkel bejelentése, miszerint több tagország ígéretet tett menedékkérők visszafogadására Németországból, nem bizonyult valódinak. A CDU és a CSU között elmérgesedett vita a koalíció felbomlásához vezethet, hiszen Horst Seehofer vasárnapig, azaz július elsejéig adott időt Angela Merkelnek az európai szintű megállapodások kidolgozására, ellenkező esetben belügyminiszterként a határigazgatási szigorításra utasítja majd a szövetségi rendőrséget, vagyis megtagadják a nem Németországban regisztrált menedékkérők belépését.
A Magyar Időknek nyilatkozó berlini újságírók szerint régóta nem tapasztalt súlyos belpolitikai válságról van szó, amely elsősorban abból fakad, hogy az októberi bajorországi tartományi választásokra készülő CSU be akarja bizonyítani határozottságát. A tavalyi szövetségi parlamenti választásokon ugyanis a CSU rengeteg szavazóját csábította el a nyíltan bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) nevű alakulat, amely a mostani októberi voksoláson is a szavazatok 13-14 százalékára számíthat. „Azt hiszik, minél több témát vesznek át tőlünk, annál sikeresebbek lesznek a választásokon. Azt gondolom, az emberek az eredetit akarják” – jegyezte meg az ARD televíziónak adott interjúban Alexander Gauland, az AfD vezetője.
– A tét óriási. Amennyiben ez a koalíció felbomlik, igazi alternatívát nem lehet látni. A többség megalkotása nehéz lenne, és ha ennek a koalíciónak nincs alternatívája, az azzal a veszéllyel jár, hogy Németország destabilizálódik, ami az Európa-politikára is kihatással lesz – mondta a Magyar Időknek Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, utalva arra, hogy a CSU-nak a koalícióból való kilépése esetén elvész Angela Merkel többsége a Bundestagban, még a szociáldemokratákkal sem lesz elegendő mandátumuk.