Rövidesen bejelenthetik az Egyesült Államok két legnagyobb vegyipari társaságának, az 1897-ben alapított Dow Chemicalsnek és az 1802-ben létrehozott DuPontnak az egyesülését, amelynek révén egy 120 milliárd dollár értékű monstrum jön létre. A két egybekelő cég nagyjából hasonló méretű, a keddi tőzsdezáráskori árakat tekintve piaci értékük 60-60 milliárd dollár. Úgy tudni, hogy egyik cég részvényesei sem jutnak plusznyereséghez az egyesülés révén, mivel 1:1 arányban történik majd a részvények összeolvasztása. A Reuters szerint az egyenlők összeolvadásának titulált tranzakció a Dow részvényeit egyenként 68, a DuPont papírjait pedig 82 dollárra értékeli. Információk szerint a lépést egyrészt a részvényesek nyomása, másrészt az siettette, hogy világszerte csökkent a növényvédő szerek iránti kereslet, s ezt még az sem tudta ellensúlyozni, hogy a cégek műanyaggyártó részlegei jól teljesítettek az alacsony gázárak miatt.
Mivel biztosra vehető, hogy az erősen megduzzadó piaci részesedés miatt az amerikai versenypiaci felügyeletnek kifogásai lesznek a fúzióval kapcsolatban, a mezőgazdasági vegyiparban, illetve vetőmag-előállításban jelentős súlyú vállalatok azt tervezik, hogy röviddel az összeolvadás után háromfelé osztják magukat – idézi a Financial Times a készülő frigyet először megszellőztető The Wall Street Journalt. A DuPontnál tavaly a mezőgazdaság számított a legnagyobb üzletágnak, ebből 11,3 milliárd dollár bevétele és 2,35 milliárd dollár nyeresége származott. A Dow hasonló biznisze pedig 7,29 milliárd dollár forgalmat bonyolított 962 millió dollár üzemi nyereség mellett. A mezőgazdasági vegyipari szektor egyébként már egy ideje forrong, olyan cégekkel kapcsolatban kelnek mind gyakrabban szárnyra híresztelések, mint a svájci Syngenta, az amerikai Monsanto, illetve a német BASF és Bayer. A fúzió hírére mindkét cég részvényárfolyama 12 százalékkal, rekordmagasságba – a Dow-é 56,80 dollárra, a DuPonté 74,62 dollárra – emelkedett.
Az egyesülést előmozdította, hogy mind a Dow-nál, mind a DuPontnál aktivista befektetők – az előbbinél a Third Point, illetve annak vezetője, Daniel Loeb, az utóbbinál a Trian s ennek képviseletében Nelson Peltz – azt szorgalmazták egyre határozottabban, hogy szükség volna a szervezetek karcsúsítására, költségcsökkentésre és a melléküzemágak leválasztására. A Third Point 2,03 százaléknyi Dow-részvényt birtokol 1,2 milliárd dollár értékben, míg a Trainé a DuPont 1,7 milliárd dollárt érő 2,94 százaléka. A fúzió most kifogni látszik a szelet ezen befektetők vitorlájából, ugyanakkor a hármas felosztással valóban az alaptevékenységekre – mezőgazdaság, speciális kemikáliák és petrolkémiai alapanyagok – lehet majd koncentrálni. Az újonnan létrejövő óriásvállalat ügyvezető elnöke várhatóan a Dow jelenlegi vezérigazgatója, Andrew Liveris lesz, míg a vezérigazgatói poszt várományosa a DuPont mostani főnöke, Edward Breen. Az egyesült cég összesített forgalma meghaladhatja a 90 milliárd dollárt, s a mezőgazdaság mellett olyan üzletágakban erősítheti pozícióit, mint a műanyagok vagy az ipari vegyszerek.
Ha megvalósul a fúzió, annak mérete a legnagyobbak közé fog tartozni 2015-ben, amelyet már eddig is a nagy értékű összeolvadások és akvizíciók jellemeztek. A Dow–DuPont egyesülést is figyelembe véve a cégek idén együttesen 4350 milliárd dollár értékű felvásárlást hajtottak végre, a Dealogic piacelemző cég szerint meghaladva ezzel a mindeddig rekordnak számító 2007-es évet.