Terrortámadásra készülhetett a Sief Allah H. nevű tunéziai férfi Kölnben, jelezte pénteken egy interjúban Hans-Georg Maassen. A német nemzetbiztonsági hivatal vezetője szerint a 29 éves férfi nagy mennyiségben akart előállítani halálosan mérgező ricint. A német titkosszolgálat korábban jelezte a rendőrségnek, hogy a férfi gyanús vásárlásokat folytatott az interneten.
Az ügyészek szerint Sief Allah H. egy mérgező anyag, a ricin készítéséhez alkalmas felszerelést és alapanyagokat kezdett vásárolni május közepén, többek között 1000 ricinusmagot és kávédarálót rendelt az interneten. A hatóságok szerint a méregből 250-1000 halálos adagot állíthatott volna elő.
A terrorelhárítás kedden tartott házkutatást a négygyermekes férfi lakásán, ekkor tartóztatták le. Az ügyészség csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a gyanúsítottnak egyelőre nem volt terve, hogy hol és hogyan vesse be mérget, és arra sem utal semmi, hogy kapcsolatban állna valamilyen terrorszervezettel. A gyanúsítottat fegyver birtoklásért és erőszakos cselekmények előkészítéséért vették őrizetbe német feleségével, akit később elengedtek. A Der Spiegel német lap ugyanakkor arról írt, a férfi az Iszlám Állam nevű terrorszervezet által nyilvánosságra hozott instrukciókat követte, amelyek arról tájékoztattak, hogyan építsen ricintartalmú bombát.
A ricin a ricinus magjában található, erősen mérgező fehérje, amelyből tiszta formájában egycsipetnyi több ember megöléséhez is elegendő. „Halálosabb, mint a kobraméreg. Egy egészen apró mennyiség is képes megölni egy felnőtt embert. Vízben oldható, ételhez is adhatta volna a merénylő. Nincsen ellenmérge” – fogalmazott Elmar Thevessen német terrorizmus-szakértő.
Német sajtóértesülések szerint a férfi 2016 novemberében érkezett Németországba, rendőrségi ügye mindeddig nem volt.
Az eset alig egy hónappal azután történt, hogy a francia hatóságok elhárítottak egy hasonló terrortámadást. Akkor két férfi, egy egyiptomi testvérpár készített elő merényletet pokolgép, illetve ricin felhasználásával. A hatóságok útmutatókat találtak náluk arra vonatkozóan, hogyan kell hatékonyan előállítani a méreganyagot. Franciaországban és Németországban magas a terrorkészültség az utóbbi évek dzsihadista merényleteit követően. A támadásokat pokolgéppel, gázolással, késsel és lőfegyverekkel követték el: vegyi fegyveres támadásra még nem volt példa. Az Európai Bizottság már tavaly lépéseket szorgalmazott arra vonatkozóan, hogy könnyebben megelőzhetőek legyenek a kémiai anyagokkal való támadások.