A brit védelmi tárca nemrég kinevezett vezetője egyúttal hangsúlyozta: mindegy, hogy honnan származnak a dzsihadisták, a lényeg, hogy közel-keleti visszaszorulásuk következményeként ne találjanak menedéket más államokban, ahol folytathatnák a gyűlöletbeszédet.
A miniszter meglehetősen nyers szavai nagy sajtóvisszhangra leltek a terrortámadások sújtotta Egyesült Királyságban. Williamson elődje, a molesztálási botrány következtében lemondott Michael Fallon még októberben nyilatkozott a Közel-Keletre szökött britekről, azonban egyértelműen nem helyezte kilátásba a likvidálásukat.
Mint mondta, az Iszlám Állam szigetországról származó katonái minden percben azt kockáztatják, hogy a brit vagy amerikai légierő rakétáinak rossz végén találják magukat. Max Hill brit terrorellenes szakértő szintén nemrég elemezte a Közel-Keletről visszatérő iszlamisták helyzetét, és arra a következtetésre jutott, hogy a naivitásból terrorszervezetekhez csatlakozott brit tinédzserek megérdemelnének még egy lehetőséget a társadalmi integrációra, máskülönben az Egyesült Királyság egy egész generációnyi fiatalt veszít.

Őfelsége katonái helybélieket ellenőriznek Irakban. Halált jelenthet az útlevél
Bár a brit sajtó zöme felháborodott Williamson kijelentésén és fenyegetésként értékelte, a szigetország terrorfenyegetettsége jelentős, ugyanis több mint nyolcszáz (férfi, nő és kiskorú) brit dzsihadista tartózkodhat az Iszlám Állam szíriai és iraki egységeinél.
A londoni belügyminisztérium tegnap nyilvánosságra hozott adatai szerint a királyság területén is folyamatos a potenciális iszlamisták elleni harc: a szeptember végével zárult tizenkét hónapban rekordszámú, 400 embert vettek őrizetbe a terrorizmushoz köthető bűncselekmények gyanújával.
Összehasonlításképp, a tavaly szeptemberrel véget ért egy évben „csupán” 259 terrorgyanús személyről volt tudomásuk a hatóságoknak. Idén szeptemberig ugyancsak rekordszámú, 58 nő volt a terroristajelöltek között.
A hét elején Andrew Parker, a brit belső elhárítás (MI5) vezetője szintén arról tájékoztatott, hogy a terrorellenes egységek csak az utóbbi egy évben kilenc merényletet akadályoztak meg. Ahogy arról lapunk is beszámolt, legutóbb Theresa May brit miniszterelnök került a dzsihadisták célkeresztjébe. Ellene egy bangladesi származású huszonéves tervezett merényletet.