– Tragikus vereségre van ítélve az ellenállás – nyilatkozta a Gazeta Polska hetilapnak Jaroslaw Kaczynksi, a nemzeti-konzervatív lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke a legújabban bírált lengyel igazságügyi reformlépéssel kapcsolatban, amelynek értelmében kényszernyugdíjazzák a legfelső bíróság 65 éven felüli tagjait.
– Ha támadás alá veszik a legfelső bíróságot, Varsóba megyek, hiszen ezzel tönkreteszik Lengyelországot – nyilvánult meg a Kaczynski által emlegetett ellenállók oldalán Lech Walesa, a Szolidaritás szakszervezet alapítója, a rendszerváltás utáni első köztársasági elnök, aki kész „fizikailag is elmozdítani” a helyéről Kaczynskit, Lengyelország erős emberét.
Kedden és szerdán is több ezren tiltakoztak Varsóban a legfelső bíróság épülete előtt az ellen, hogy a szerdán hatályba lépett új lengyel törvény értelmében 70-ről 65 évre csökkentették a törvényszék bíráinak nyugdíjkorhatárát. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a jelenlegi 73 bíró közül 27-nek vissza kell vonulnia.
Tizenhatan azonban jelezték maradási szándékukat, amire jogi lehetőségük van, ügyükben az országos igazságszolgáltatási tanács hoz majd döntést. Malgorzata Gersdorf, a legfelső bíróság 65 éves elnöknője azonban nem fellebbezett a döntés ellen, tegnap reggel pedig – a törvény hatálybalépése ellenére – bement dolgozni, mondván: az alkotmány garantálja hat évre szóló mandátumát, az pedig csak 2020-ban jár le.

A fővárosban több ezren vonultak utcára a tegnap hatályba lépett új törvény miatt
Fotó: Reuters
A legújabb lengyel intézkedés része annak az igazságügyi reformcsomagnak, amely miatt folyamatosan a bírálatok kereszttüzében van a 2015 novemberében hivatalba lépett jobboldali kormány. A lépésekkel a PiS a kommunista maradványoktól, az egykori diktatúrát kiszolgáló törvényhozóktól akarja megszabadítani az igazságszolgáltatást és Lengyelországot, amire ígéretet tett választási kampányában. Az Európai Bizottság azonban hétfőn kötelezettségszegési eljárást indított Varsóval szemben. A nyugati országok azzal vádolják a PiS-t, hogy antidemokratikus intézkedéseivel saját embereit akarja vezető pozíciókba helyezni.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök szerdán az Európai Parlamentben rendezett vitán felszólalva arra kérte Nyugat-Európát, Lengyelország hadd alakítsa ki saját hagyományai alapján a saját jogrendszerét. Mint hangsúlyozta, a nemzeti identitások tisztelete a bizalom alapja kell legyen a közösségen belül. A támadások ellenére a PiS továbbra is őrzi magabiztos előnyét a felmérésekben: a szavazatok 41-42 százalékára számíthat, ezzel szemben csupán 24-25 százalékos támogatottsága van a legerősebb ellenzéki pártnak, a Polgári Platformnak.