Heinz-Christian Strache, a nyíltan bevándorlásellenes és euroszkeptikus FPÖ vezetője közölte, hogy pártja nem támadja meg az eredményt az alkotmánybíróságon, ahogyan tette a májusi választás után. A második fordulót ugyanis eredetileg május 22-én tartottak meg, és igen szoros eredménnyel, Van der Bellen győzelmével (50,3 százalék) végződött. Mivel a zöldpárti politikus csak a levélszavazatok beérkezése után fordította meg az eredményt, felmerült a csalás gyanúja.
Az FPÖ – többek között arra hivatkozva, hogy a levélszavazatokat nem a törvény által előírt módon számolták össze – jogi úton támadta meg az eredményt. Az alkotmánybíróság jóváhagyta a beadványt, és elrendelte a szavazás országos megismétlését.
A második, megismételt fordulót eredetileg októberre tűzték ki, de azt el kellett halasztani, mivel számos hibásan leragasztott választási boríték miatt nem lehetett volna a szavazást jogszerűen és kifogástalanul lebonyolítani. „Ezúttal nem lehetnek kifogásaink. Biztosak lehetünk abban, hogy a polgárok szavazatait rendesen számolták össze” – nyilatkozta Heinz-Christian Strache.
A levélszavazatokat egyébként hétfőn összesítik, hivatalos eredményt addig nem közöl a választási bizottság. Strache az osztrák közszolgálati televízióban azt is elmondta, határozott félelemkampány folyt Norbert Hofer ellen, és döntőnek nevezte, hogy a jobboldali Osztrák Néppárt elnöke, Reinhold Mitterlehner Van der Bellent támogatta.

Második nekifutásra sikerült. Csalás gyanúja miatt kellett megismételni a voksolást
Vezető nyugat-európai politikusok megkönnyebbülve fogadták az osztrák választás eredményét. „Ha igazak a becslések, az eredmény azt jelenti, a józan ész felülkerekedett a szélsőjobboldali populizmuson” – mondta Sigmar Gabriel német szociáldemokrata alkancellár. Norbert Hofer győzelmétől ugyanis a mérsékeltnek tartott politikai erők azt várták, hogy hatására megerősödik a többi rendszer- és elitellenes politikai párt Európában.
Ilyen a francia nacionalista Nemzeti Front, amelynek vezetője, Marine Le Pen gratulált az FPÖ-nek, amiért „bátor” kampányt folytatott. – A következő választás az övék lesz – tette hozzá Marine Le Pen, utalva arra, hogy a szabadságpárt a legnépszerűbb osztrák politikai erő, 35 százalékos támogatottságnak örvend.
Norbert Hofer – aki korábban nem zárkózott el attól, hogy Ausztriában népszavazást ír ki az európai uniós tagság megszüntetéséről – tegnap gratulált Alexander Van der Bellennek, és hangsúlyozta, hogy minden osztrák állampolgárnak kötelessége összetartani, mindegy, ki hogyan szavazott. „Az új elnöknek egyesítenie kell az országot, a hosszú választási kampány megosztotta a társadalmat” – mondta egy szavazó az AFP hírügynökségnek.
Peter Hajek közvélemény-kutató elemzése szerint a Van der Bellenre voksolók harminc százaléka elsősorban az ország jobbra tolódását akarta megakadályozni, a Hoferre voksolók harminc százaléka pedig az ausztriai menekültválság kezelésén akart változtatni.