A Fico-kormányt alkotó második legnagyobb formáció, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) tegnap felmondta a koalíciós szerződést, a hivatalos magyarázat szerint nem hajlandók tovább az oktatásügyi minisztériumban folyó kihágásokat takargatni.
Andrej Danko, az SNS elnöke, aki a szlovák parlament házelnöke is egyben, döntését azzal indokolta, hogy elkerülhetetlenné vált a koalíción belüli kapcsolatok újratárgyalása, valamint abszolút új prioritásokat állítana fel, hogy visszaálljon a koalíción belüli, továbbá a nyilvánosság és a koalíció közötti bizalom. A koalíciós szerződés értelmében ugyanakkor az egyik szerződő fél nem mondhatja fel azt egyoldalúan. A szerződés módosításához vagy felbontásához mindhárom koalíciós párt elnökének az aláírására szükség van, vagyis bele kell egyeznie Robert Ficónak (Smer) és Bugár Bélának (Híd) is.
Fico ma délelőttre rendkívüli kormánykoalíciós tanácskozást hívott össze. A kormányhivatal hivatalos közleménye szerint Robert Fico elvárja, hogy az SNS elnöke „megmagyarázza koalíciós partnereinek pártja abszurd lépését”.

A miniszterelnök kíváncsi az SNS magyarázatára
A SITA szlovák hírügynökség információi szerint a koalícióban az oktatásügyi minisztérium okozott konfliktust. A hírügynökség SNS-es forrása szerint a párt nem hajlandó tovább takargatni a volt miniszter, a Robert Fico vezette Smerhez kötődő Juraj Draxler és Jaroslav Brhel vállalkozó kihágásait. A képhez hozzátartozik, hogy az SNS csak akkor rukkolt elő ezzel az érveléssel, amikor az SNS által jelölt Peter Plavcan oktatási miniszterre fokozódó nyomás nehezedett amiatt, hogy tárcája 300 millió eurónyi, uniós forrásból származó tudományos célú és oktatási támogatást ítélt esetenként kétes cégeknek, miközben a hazai egyetemeket, az akadémiát kihagyták a pénzesőből. Nem kizárt, hogy az Európai Unió szervei is vizsgálódni fognak az ügyben. Az Európai Bizottság korábban levélben figyelmeztette Szlovákiát, hogy leállítja a tudományos és kutatóközpontok támogatására kiírt négy gyanús pályázati felhívást. Brüsszel pontosan azt kifogásolja, amire a sajtó már hetek óta figyelmeztet: a pályázatokon olyan cégek lettek sikeresek, amelyeknek nincs tapasztalatuk tudományos munkával.
Robert Fico kormányfő késő délutánig nem reagált a fejleményre. A kormánykoalíciós Híd szerint meglepő az SNS húzása, hiszen a koalíció eddig rendre teljesítette a 2016. márciusi választások után felállt kabinet célkitűzéseit, ezért számára érthetetlen a párt elnökének döntése. A parlamenten kívüli Magyar Közösség Pártja (MKP) közleményében leszögezte: „A koalíciós szerződés felmondása ugyan nem jelenti automatikusan a kormánykoalíció végét, de felszínre hozott és megerősített néhány érdekes tényt. A kényszer szülte koalíciót kezdetektől kizárólag az egyéni és lobbiérdekek tartották össze, kérdés, az »újratárgyalás« után folytatódhat-e az osztogatás-fosztogatás, vagy ahogy azt a nemzetiek második embere már jelezte, előre hozott választások következhetnek.”
Sajtóértékelések szerint nem várható a kabinet bukása, a múlt heti kormánykoalíciós ülésen például még nem volt előjele a mostani viharnak.