– Több tízezer migráns rekedt most Görögországban. Mit gondol a balkáni útvonal lezárásáról?
– Tudjuk, hogy a 28 tagállam közül mindössze a németek, az osztrákok és a svédek nyilatkoztak úgy, hogy szeretnének menekülteket befogadni. Ez a három ország pedig évente 700-750 ezer ember befogadására képes, míg csak Görögországon keresztül tavaly egymillióan érkeztek az Európai Unióba. Így nem kérdés, hogy jelentősen csökkentenünk kell a beáramlást. Ha ezt nem tudjuk megtenni Törökországban vagy Görögországban, akkor kötelesek vagyunk megpróbálni a balkáni országokban. Persze ez nagy problémát okoz Görögországban, de elkerülhetetlen.
– Sokan vádolják a görög kormányt, amiért nem képes megvédeni a határait. Igazat ad a kritikáknak?
– A migránsáradat visszaszorítására megoldást jelenthetne, ha a görög kormány megtenné a megfelelő lépéseket. Az előző, Antonisz Szamarasz vezette jobboldali kormányzat alatt sikerült visszaszorítani az országba érkező menekültek számát: évente 120-130 ezerről 70-80 ezerre. Görögország már bebizonyította, hogyha ellenőrzi a határait, a törökökkel megfelelően működik együtt, azaz udvarias, de szigorú is, regisztrálja a menekülteket, a migránsokat pedig visszafordítja, akkor eredményeket tud elérni. Megoldást jelenthet a Törökországgal való megállapodás is, amiben bár történtek pozitív lépések, még messze vagyunk a megfelelő egyezségtől.
– Eredményesnek tartja az EU–török tárgyalásokat?
– Úgy gondolom, ebben a kérdésben nem érhető el gyors megoldás. A törököknek megvan a saját problémájuk: el kell szállásolniuk 2,7 millió szíriai menekültet. 700 ezer gyerek van közöttük, akiknek a fele iskolába jár Törökországban. Ezen kívül évente 150 ezer szír gyerek születik ott. Elképzelhető, hogy most kapnak pénzügyi segítséget az EU-tól speciális programokra, de az egész kérdés 9-10 milliárd euróba kerül a törököknek.
Plenary session week 51 2015 in Strasbourg
Completing Europe s Economic and Monetary Union Oral question
– Mit gondol a magyar álláspontról?
– A magyar népszavazás, gondolom, annak a jelzésére szolgál, hogy a magyarok nem akarnak befogadni menekülteket. Ez egy általános trend a volt szocialista országokban, hiszen ezek az államok kevésbé kozmopoliták vagy nyitottak, mint nyugati szomszédaik. Mások a prioritásaik, jobban hangsúlyozzák a nemzetiséget, a társadalmi egységet. Mindenkinek megvannak a maga preferenciái, én ezért nem hibáztatom a magyarokat, és Orbán Viktort kompetens miniszterelnöknek tartom. De Görögország problémáját most azok az országok tudják megoldani vagy enyhíteni, amelyek készek befogadni menekülteket. Mert azt el akarjuk kerülni, hogy 100-200 ezer olyan ember rekedjen Görögországban, aki nem akar ottmaradni.
– Mekkora terhet jelentenek ők Görögországnak?
– A legnagyobb problémánk most a gazdasági válság: 25 százalékos a munkanélküliségi ráta, a GDP 25 százalékkal esett az utóbbi hat évben. A migránsválság 600 millió euróba kerül évente a költségvetésnek, de ez csak egy része a költségeknek. A válság azért veszélyes, mert hatással lehet az ország imázsára, így a turizmusra, ami nélkül pedig nem tudunk a gazdasági fejlődés útjára lépni. A kérdés az, hogy a nyári szezon kezdetén milyen a helyzet: ha a partjaink, szigeteink és a nagyvárosaink is tele lesznek az itt ragadt menekültekkel, akkor a turisták valószínűleg máshová mennek majd nyaralni, ami nagy gondot okoz majd a gazdaságunknak.
Nem küldik a szíreket
hazájukba Törökországnak nem áll szándékában konfliktusövezetbe visszaküldeni menekülteket – jelentette ki Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter tegnap Ankarában. Cavusoglu kiemelte, az országban jelenleg mintegy 700 ezer olyan szíriai menekült van, akinek oktatásban kellene részesülnie. Törökország közülük 300 ezer személy képzését tudja finanszírozni, de a többieket sem kényszerítheti arra, hogy visszamenjenek Szíriába – tette hozzá. A miniszter nyomatékosította, hogy az Európai Unió Törökországot érintő kritikái jogtalanok, Ankara ugyanis nem kéreget. Az EU anyagi támogatását Törökország a szíriai menekültekre költi majd. Az Ihlas török hírügynökség Ahmet Davutoglu török miniszterelnökre hivatkozva tegnap azt jelentette, hogy Törökország a Görögországtól visszafogadott szíriai menekülteket táborokban fogja elhelyezni, a más országból érkezett migránsokat viszont saját hazájukba küldi. (MTI)