„Az InSight csapata megkönnyebbült, hiszen tudjuk, hogy a napelemek kinyíltak és folyamatosan töltik az akkumulátorokat” – mondta kedden Tom Hoffman, az InSight projektmenedzsere a NASA pasadenai központjában.
Nagyszerű nap volt a hétfő az egész csapatnak – joggal tapsoltak a kutatók –, hiszen hét hónapos űrutazás és 460 millió kilométer megtétele után simán landolt a szonda. Az sem okozott nehézséget, hogy a marsi légkört 20 ezer kilométer/órás sebességgel elérő berendezést drasztikusan le kellett lassítani. Ha nem sikerül, becsapódik és ripityára törik az egymilliárd dollárból épített csúcstechnika.
Sikerült, a légkörbe lépés után hat és fél perccel landolt a marsi egyenlítő közelében. Most jön a következő fontos időszak – a tudományos műszerek telepítése. Elsőként az 1,8 méter hosszú robotkart nyitják ki, amivel fotókat készítenek a környékről. Sokkal izgalmasabb feladat lesz a marsi talajba ötméteres lyukat fúró berendezés – a szakma vakondnak nevezi – életre keltése. Az egy helyben álló és mérő szondával való kapcsolattartást két miniműhold segíti.
A Naptól a Mars jóval távolabb van, mint a Föld, ezért a napelemek kevesebb energiát termelnek, mint ha a Földön tennék ugyanezt, de a panelek által gyártott 600-700 watt bőven elegendő a műszerek működtetéséhez. A gyakori viharok miatt azonban könnyen előfordulhat, hogy por lepi a napelemeket, de a fejlesztők szerint 200-300 wattot így is leadnak. Legalább két éven keresztül, hiszen ennyi ideig szeretnék működtetni a berendezéseket. Az egyik legfontosabb cél a vörös bolygó belső szerkezetének kutatása, ami újabb információkkal szolgálhat a Naprendszer kőzetbolygóinak kialakulásáról.
Az amerikai űrügynökség (NASA) két szempontot is kiemelt a mostani misszióval kapcsolatban. Az egyik, hogy 2012 óta először sikerült ember alkotta szerkezetet juttatni a Mars felszínére. A másik, hogy ez volt a nyolcadik sikeres érkezés a bolygóra. A NASA munkatársa, Jim Bridenstine azt is kiemelte, hogy nem csak a bolygóképződéssel kapcsolatban hasznos ez az út: alapvető információkkal szolgál a következő időszak emberes űrutazásaihoz a Holdra, illetve a Marsra.