A gyerekeket és a nőket előreküldve érkeznek a valójában főleg egyedülálló fiatal férfiakból álló migránsok az amerikai–mexikói határ déli oldalához, hogy így keltsenek együttérzést az amerikaiakban – mondták amerikai belbiztonsági felelősök a Fox News hírtelevízióban. Washingtoni illetékesek szerint több mint ötszáz bűnöző is megbújik a közép-amerikai migránskaravánok határhoz közelítő csoportjaiban.
– És ez csak azoknak a száma, akikről tudomásunk van! Legalább négy migránskaraván is úton van, 7-14 ezer emberről beszélünk. Donald Trumpnak igaza van: ez egy invázió – mondta a Fox Business üzleti hírcsatornán Gorka Sebestyén, az amerikai elnök magyar származású volt tanácsadó-helyettese. Szerinte önmagában egy külföldit sem illet meg a jog, hogy belépjen az Egyesült Államokba vagy ott állampolgárságot szerezzen; vannak a bevándorlásra törvényes csatornák, amelyeknek meg kell felelni.
– A nemzeti szuverenitás minden országra vonatkozik – hangoztatta Gorka. A karavánok ügye a hónap eleji választásokon is téma volt az Egyesült Államokban, különösen délen. Trump ötezer katonát is vezényelt a határra.

Az amerikai elnök szigorúbb határvédelemről határozott
Fotó: Reuters
De Trumpnak a menedékjog korlátozására tett erőfeszítése ezúttal ugyanúgy elakadt az amerikai államgépezetben, ahogyan korábban a beutazási tilalmi rendelete is késedelmet szenvedett, és át kellett azt dolgoztatnia. Most egy San Franciscó-i bíró függesztette fel ideiglenes végzéssel azt a két héttel ezelőtti elnöki proklamációt, amellyel a Fehér Ház – legalábbis kilencven napra – korlátozta volna a menekültügyi szabályozást.
Amerika ennek értelmében csak a kijelölt határátkelőhelyeken fogadott volna menedékkérőket. Most ugyanis megtörténik, hogy a közép-amerikaiak inkább feladják magukat a zöldhatáron a határőröknek, hogy így a hatóságok kezére kerüljenek és menedékkérelmet adhassanak be, akárhol is vannak. Helyszíni beszámolók szerint a határon feltorlódnak a migránsok, több ezren már nemcsak gyalog, de buszokon utazva elérték Tijuana mexikói határvárost, ahol az USA délnyugati csücske, San Diego irányában találhatók nagyon forgalmas átkelők.
– Napi három órát alszom, és amikor lecsukom a szemem, nem bárányokat számolok, hanem migránsokat. Egy város sincsen felkészülve arra, hogy három-négy nap leforgása alatt ötezer embert fogadjon. Megtesszük, ami emberileg lehetséges – mondta a The New York Timesnak egy tijuanai illetékes. A várakozások szerint a családoknak hónapokat kell majd itt várakozniuk, hogy elbírálják az ügyüket, miután már így is négyezer kilométeres utat tudhatnak maguk mögött. Tijuanában migránsellenes tüntetők vonultak az utcára, az átvonulók távozását követelve. Juan Manuel Gastélum polgármester migránshordáról beszélt, de migránspárti ellentüntetés is volt.
Sokan annyira eltökéltek a migránsok közül, hogy azt mondják: történjék bármi, nem mennek vissza Közép-Amerikába. A legnagyobb publicitást kapott karavánt még október közepén, a közösségi médiában szervezték Hondurasban, mégpedig hírek szerint baloldali csoportok támogatásával. Honduras is erről tájékoztatta az Egyesült Államokat. A közép-amerikai országokból – El Salvadorból és Guatemalából is – sokan a bűnözés és a nyomor elől menekülnek.
– Megölték az egész családomat, az apámat, az anyámat és a két testvéremet – mondta egy 18 éves salvadori a The New York Timesnak. Hírek szerint azért választják sokan a jóval hosszabb, Kalifornia felé vezető utat a Texas felé tartó helyett, mert azt biztonságosabbnak tartják.
NAPI EGYMILLIÓ BELÉPÉS
Ha valakit le akarok rázni, azt mondom: külföldre készülök. Nem teszem hozzá, hogy húsz perc alatt meg is érkezem! – mondta régebben e sorok írójának egy mexikói cégvezető az amerikai San Diego és a mexikói Tijuana közötti egyik határátkelőnél. Az igazgatónak VIP-folyosóra jogosító mágneskártyája volt, amellyel mindkét irányban szabadon közlekedhetett autójával. A két nagyváros közötti San Ysidró-i átkelőhelyet a világ legforgalmasabb szárazföldi átkelőjének tartják, amelyen harminc sávban naponta hetvenezer jármű és további húszezer gyalogosan érkező kel át az Egyesült Államokba. Összesen naponta mintegy egymillió fő utazik át a két ország háromezer kilométeres határán létesített 48 határállomás 330 átkelőpontján.