Theresa May hiába érkezett egy megnyert bizalmatlansági szavazást követően a brüsszeli EU-csúcsra, a tagállami kormány- és államfők nem segítettek a brit miniszterelnökön, nem nyújtottak neki megfelelő garanciát az ír–északír tartalékmegoldásra. Erről maga May számolt be tegnapi sajtóértekezletén. Mint mondta, üdvözlendő az EU-ban maradó tagállamok nyilatkozata, miszerint az ír–északír tartalékmegoldás használatára csak legvégső esetben kerülhet sor, azonban ez még nem lesz elég a brexitmegállapodás londoni jóváhagyásához.
– Kristálytiszta voltam a tartalékmegoldással kapcsolatos garanciákat illetően. Mindkét félnek érdeke a megállapodás, míg a rendezetlen brexit senkinek nem jó – emlékeztetett a konzervatív kormányfő, aki elmondása szerint a következő napokban folytatja a tárgyalásokat az uniós országok vezetőivel.
May annak a véleménynek is hangot adott, hogy az uniós csúcson elfogadott nyilatkozat bizony jogi kötőerővel bír. Londonban épp kézzelfogható jogi biztosítékok kiharcolását várták a miniszterelnöktől, aki csütörtökön ezzel az ígérettel indult az EU-csúcsra. Jeremy Corbyn, az ellenzéki Munkáspárt vezetője tegnap kudarcnak nevezte a brüsszeli utat, mivel May nemcsak a beígért garanciák megszerzését mulasztotta el, de az uniós országok vezetői a brexitmegállapodás tervezetének újbóli megnyitására sem voltak hajlandók.
London számára a munkáspárti kritikánál is vészjóslóbb, hogy a kisebbségi kormányt kívülről támogató északírek, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) sem volt elégedett a brüsszeli eseményekkel. Arlene Foster pártvezető a BBC szerint azt mondta: továbbra is adott a kulcsfontosságú kérdés, hogy May szembeszáll-e a tagállami vezetőkkel vagy – ahogy ez korábban is megtörtént – meghunyászkodik.
May mindenesetre a szokásosnál harcosabb hangulatban volt a találkozón, az európai sajtóban például nagy visszhangot kapott az a felvétel, amelyen szemlátomást indulatos beszélgetést folytat Jean-Claude Juncker bizottsági elnökkel. A felvételek alapján a veszekedésbe torkolló párbeszédet Mark Rutte holland miniszterelnök szakította félbe. Brit sajtóforrások szerint a kormányfő azt vetette Juncker szemére, hogy előző este ködösnek és pontatlannak nevezte brit tárgyalópartnerét. A BBC tudósítása szerint May később már árnyaltabban beszélt a konfrontációról, mondván, hogy a bizottsági elnök nem őt, hanem a kilépési tárgyalások egészét jellemezte a ködös és pontatlan szavakkal.
A brit miniszterelnök már csak amiatt is csalódottan távozhatott az EU-csúcsról, mert épp a brüsszeli siker reményében halasztotta el a hét elejére tervezett parlamenti brexitszavazást. A kulcsfontosságú voksolás így átcsúszik az új évre, ám csekély a valószínűsége, hogy a brit képviselők bizalmat szavaznak majd May kilépési alkujának.
Juncker Orbánt bírálta
Orbán Viktor a Facebook-oldalán jelentkezett be tegnap a brüsszeli EU-csúcsról. Az internetre feltöltött videóban a miniszterelnök arról számolt be: viharos körülmények között sikerült visszaverni a támadást, amely arra irányult, hogy több pénzt, több jogot kapjanak a migránsok. – A brüsszeli csúcs békésnek indult, joviális tanácskozásnak tűnt, de viharosra sikeredett – hangoztatta Orbán Viktor. Szerinte Magyarországot a migráció kapcsán több ország is megtámadta, és egy utolsó akciót vezettek annak érdekében, hogy azokat a célokat, amelyekkel a migránsokat be tudják hozni az Európai Unióba, most áterőszakolják a miniszterelnökök tanácsülésén. – Azért mondom, hogy utolsó kísérlet, mert hamarosan európai választások lesznek, és a dalnak vége lesz – ígérte a kormányfő. Jean-Claude Juncker tegnap személyes támadást intézett Orbán Viktor ellen, amikor sajtótájékoztatóján azt találta mondani: időnként európai uniós vezetőktől is származnak álhírek, például Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől. – Álhír, amikor Orbán Viktor arról beszél, hogy én vagyok a felelős a brexitért. Amikor azt mondja, hogy a migránsok felelősek a brexitért, az is álhír – szögezte le.