Előbb-utóbb Németország is tapasztalhatja az egyes svéd- és franciaországi elővárosokban uralkodó állapotokat, ahogy azt a rendőrökkel szembeni szilveszter éjszakai erőszak fokozódásából sejteni lehet – írta tegnap a német Die Welt. A berlini tűzoltóság arról számolt be, hogy súlyos támadások érték embereiket és gépkocsijaikat, fegyverrel is fenyegették őket.
Lipcsében és Stuttgartban számos rendbontó kövekkel, üvegekkel és petárdákkal dobálta a rendfenntartókat. Brémában csoportosan támadtak rendőrökre és vasutasokra. Dortmundban tömegverekedést feloszlatni próbáló rendőröket támadtak meg. – Nem elszigetelt esetekről van szó, az események láncolatot alkotnak – írta a Die Welt. Az utóbbi időben többször előfordult, hogy rutinellenőrzés vagy őrizetbe vétel során összeverődött a rokonság, és rátámadt az eljáró hatóságra. – Ha valaki mindezt elszigetelt eseményeknek vagy „protestfolklórnak” tekinti, nem ismeri fel a veszélyt.

Nagy erőkkel biztosították a kölni központi pályaudvart a hatóságok, de végül a rendőrökből lettek az áldozatok
Mert ha az állami erőszakmonopólium meginog, azzal a társadalmi együttélés egyik alapja rendül meg – figyelmeztet a német újság. Egyébként sem a Die Welt, sem pedig az atrocitásokat részletező Süddeutsche Zeitung nem vázol fel profilt az elkövetőkről, így nem írja, bevándorlókról van-e szó. Politikusok elítélték a történteket. Roland Wöller (CDU), a német tartományi belügyminiszterek értekezletének elnöke az elkövetők következetes megbüntetése mellett szólt. – Aki mentőalakulatokra támad, az jogállamiságunkat és demokráciánkat támadja meg – mondta.
Eközben egy német képviselőnőnek egy szilveszteri rendőrségi közleménnyel gyűlt meg a baja. „Mi a fene történik ebben az országban? Miért tweetel arabul egy hivatalos rendőrségi oldal? – írta Beatrix von Storch, a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) egy vezető tagja a Twitteren. Felvetette: a rendőrség valószínűleg a kedvében akart járni a szavai szerint „barbár, csoportosan nemi erőszakot elkövető muszlim férfiak hordájának”. A mikroblog-szolgáltató válaszul 12 órára blokkolta Storch fiókját, amiért megsértette a Twitter rasszista tartalmak közlésére vonatkozó tilalmát.
Storch bejegyzése végleg eltűnt, az AfD egy másik vezetője, Alice Weidel azonban szolidaritásból megosztotta a Facebookon a bejegyzésről készített képernyőfelvételt. A vonatkozó jogszabály szerint a Twitterre akár 50 millió euró (több mint 15 milliárd forint) büntetést is kiszabhatnak a német hatóságok, ha nem távolítja el a gyűlöletkeltő tartalmakat.
OPCIÓ A KISEBBSÉGI KORMÁNY
Szűk vezetői körben ma, szélesebb plénum előtt pedig vasárnap kezdődnek az esetleges újabb nagykoalíció lehetőségét kipuhatoló tárgyalások a német keresztény uniópártok (CDU/CSU) és a szociáldemokraták (SPD) között – írta tegnap a Frankfurter Rundschau online kiadása. De a hangulat nem feltétlenül optimista. Thorsten Schäfer-Gümbel SPD-alelnök szerint a nagykoalíciót még nem kell készpénznek venni. Úgy vélte, az uniópártokban sokan nem fogták fel, hogy a CDU/CSU rászorul az SPD-re, mivel a liberálisokkal és a Zöldekkel folytatott tárgyalásaik a Jamaica-koalícióról nem vezettek eredményre. – A kisebbségi kormány opció marad, még ha Angela Merkel kancellár nem is akarja elismerni – mondta.