Az ügyvivő kormányzat hatásköre korlátozott, és csak sürgős ügyekben hozhat döntéseket. Ez lehetetlenné teszi egyebek mellett azt, hogy a munkanélküli segélyről szóló törvényjavaslat, illetve egy 2019-es költségvetési tervezet ügyében határozzanak. Ugyancsak késedelmet szenved néhány korábban tervezett, a nyugdíjakat és a munkaerőpiacot érintő reform.
Az ING Bank közgazdász elemzői szerint a lépéstől nem várhatóak fontos rövidtávú következmények, viszont kockázatai lehetnek egy esetleges gazdasági megrázkódtatás esetén, amely például egy rendezetlen Brexit során kialakulhat.
„Egyelőre nem tudjuk, hogy a következő kormány foglalkozik-e majd ezekkel az ügyekkel. Elképzelhető, hogy a jövő évi választások eredményei nem kedveznek majd egy erős, reformbarát kormány létrejöttének” – mondta ezzel kapcsolatban Peter Vanden Houte, az ING vezető közgazdásza szerdán.
Charles Michel kedden jelentette be a lemondását, miután a kormánya kisebbségbe szorult amiatt, hogy az Új Flamand Szövetség (N-VA) nevű flamand nacionalista párt kilépett a koalícióból az ENSZ migrációs csomagja feletti vita miatt. A kormányfő akkor nyilvánvalóvá tette, a flamand párt tiltakozása ellenére is alá fogja írni az ENSZ migrációs csomagját. Erről parlamenti szavazást is tartottak, amelyen a képviselők nagy többsége támogatásáról biztosította az egyezményt.
A parlamenti választásokat jövő év május 29-én tartják.