Athén kénytelen lesz csődöt jelenteni, ha sürgősen nem kapja meg a megfelelő hiteleket, amelyekből törlesztheti júliusban lejáró három és fél milliárd eurós tartozását. A görög kormány most igyekszik összeszedni azt a pénzt, amiből májusban ki tudja fizetni a nyugdíjakat és béreket.

Az Európai Tanács elnöke elutasította Ciprasz (jobbra) kérését
Alexisz Ciprasz görög kormányfő azután kérte a rendkívüli csúcs összehívását, hogy Athén kedden nem tudott megegyezni hitelezőivel az új, 86 milliárd eurós mentőcsomag fejében követelt költségvetési megszorítások és reformok mértékéről. Miután holtpontra jutottak a tárgyalások, elmaradt az eurócsoport elnökével tegnapra tervezett találkozó is.
A tisztséget betöltő Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter újságíróknak elmondta, hogy az ügy sürgősségére való tekintettel a csoport akár már a jövő, de legkésőbb a rá következő héten összeülhet. Az új probléma lényege, hogy az egyik hitelező, a Nemzetközi Valutaalap újabb, az eredeti, 5,4 milliárd euró megtakarításáról szóló alkuban nem szereplő megszorítást követel további biztosítékként 3,6 milliárd euró értékben.
Az IMF ugyanis – az Európai Unióval ellentétben – kételkedik abban, hogy Athén képes lesz 2018-ra a GDP 3,5 százalékára rúgó elsődleges költségvetési többletet elérni. Ciprasz kormánya visszautasította a követelést mint életszerűtlent, ugyanis a görög gazdaság már így is 25 százalékkal zsugorodott a válság 2010-es kitörése óta.