Donald Tusk (képünkön) Hangcsouban az MTI szerint arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy vegye ki a részét a menekülthullám jelentette terhekből. „Európa lassan eléri kapacitásának határát a menekültek befogadása terén, nem is beszélve az illegális gazdasági migránsokról” – hangoztatta Tusk sajtótájékoztatóján, amelyet Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével közösen tartott. Juncker arról beszélt az újságíróknak, hogy a több uniós tagállamból is érkező bírálatok ellenére Brüsszel folytatja a tárgyalásokat a vitatott transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodásról (TTIP). „Tovább fogunk tárgyalni az Egyesült Államokkal” – hangsúlyozta Juncker, hozzátéve, hogy a TTIP megkötése európai érdek.
A visegrádi együttműködés a legszorosabb és a leghatékonyabb szövetség ma az Európai Unión belül – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap reggel a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. A tárcavezető közlése szerint a visegrádi együttműködés történelmi szintű békét hozott a térségnek, ezt az utóbbi évek diplomáciai gesztusai is alátámasztják. „Ez azt mutatja, hogy a visegrádi szövetség minden idők legjobb állapotában van jelenleg” – fogalmazott, hozzátéve: éppen a legjobbkor, hiszen most nagy szükség van arra, hogy a közép-európai államok együttműködjenek, például az uniót érő kihívások miatt.
A V4-ek (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) álláspontjával kapcsolatban megjegyezte, úgy látják, hogy erős európai integrációt csak erős tagállamokra lehet alapozni. „Szó sem lehet arról, hogy újabb hatásköröket telepítsünk Brüsszelbe, mert az elmúlt időszak kétségtelenül súlyos kihívásaira jó válaszok tagállami szinten születtek, ezért minél több fontos döntési kompetenciát a tagállamok szintjén kell tartani” – mondta a külügyminiszter. Az Európai Unió jövője szempontjából – Szijjártó Péter szerint – nélkülözhetetlen a bővítés folytatása, az Oroszországgal fenntartott pragmatikus viszony újrarealizálása gazdasági érdekek miatt, valamint külső szövetségesek keresése.