Nőtt az arany, az állampapírok – ezen belül is főként a német államkötvények – és a japán jen ázsiója tegnap délelőtt az európai részvény- és pénzpiacokon, miután a befektetők a reggeli brüsszeli terrortámadások után biztonságosabb kikötőkbe igyekeztek menekíteni megtakarításaikat – de a globális piacok sem maradtak ki a szórásból. A Stoxx Europe 600 index a legnagyobb heti zuhanását szenvedte el 0,4 százalékkal, de a Standard & Poor’s 500 júniusban kifutó határidős indexe is esett 0,4 százalékkal. A Bel20 belga tőzsdemutató 0,2 százalékkal esett. A tízéves lejáratú német állampapírok hozama 5 bázisponttal, kétheti mélypontra, 0,18 százalékra süllyedt, az ugyancsak tízéves lejáratú belga kötvények hozama pedig egy bázisponttal, 0,60 százalékra csökkent. Az amerikai kincstárjegyek is estek, szintén egy bázisponttal, 1,91 százalékra, valamint Japánban is rekordmértékben süllyedt a hozam. Az arany ára ugyanakkor négy nap után ismét emelkedett, 0,6 százalékkal. A japán nemzeti valuta egyidejűleg minden G–10-valutával szemben erősödött – a dollárral szemben 0,2 százalékkal: tegnap délben Londonban egy zöldhasú 111,70 jent ért. Az euró viszont folytatta dollárral szembeni háromnapos gyengülését, árfolyama tegnap 0,3 százalékkal, 1,1213 dollárra esett. A font teljesített a legrosszabbul, a brit deviza már két napja gyengül mind a dollárral, mind az euróval szemben – bár ennek oka inkább abban keresendő, hogy a befektetők tartanak a júniusi, EU-tagsággal kapcsolatos népszavazás esetleges negatív eredményétől.
Valentin Marinov, a Credit Agricole londoni befektetési egységének elemzője szerint a tragikus brüsszeli események rövid távon növelik a piaci kockázatot, s míg a kockázatnak kitett valuták árfolyama továbbra is nyomott marad, megnő az olyan biztonságosnak tartott eszközök támogatása, mint az arany vagy a jen.
Pierre Mouton, a genfi Notz, Stucki & Cie befektetési társaság szakértője úgy véli, hogy az árfolyamok alakulása a befektetők óvatos magatartását tükrözi a terrorakció után. Miközben néhányukat eltántorítják Európától a geopolitikai kockázatok, nem valószínű, hogy a kezdeti reakció után hosszabb távra megmarad a papírok alacsonyabb ára. Némely szektor ugyanakkor – például a turizmus – nyomás alatt maradhat, míg a biztonsági megoldásokkal foglalkozó cégek befektetői jól járhatnak.

Sokan lemondhatják útjukat a merényletek miatt
A tegnapi piaci reakciók jól mutatták a turisztikai ipar ismétlődő sérülékenységét, különös tekintettel az európai, a közel-keleti és az afrikai térségre. Tavaly például olyan események vették el az emberek kedvét az utazástól, mint a két párizsi terrortámadás, egy orosz utasszállító gép felrobbantása Egyiptomban, az ankarai és az isztambuli robbantások vagy a turistákat tizedelő, tunéziai tengerparti lövöldözés. Miközben azonban tegnap az európai részvények aránylag visszafogott ütemben estek, s a napközbeni kereskedésben lassan helyreállt a normál üzletmenet, a Stoxx Europe 600 légiforgalmi és utazási cégek papírjait tartalmazó turisztikai szekciója több mint 1,5 százalékos zuhanást szenvedett. Például a Ryanair Holdings 4,2, az Air France–KLM Group 4,7, az International Consolidated Airlines Group (a British Airways és az Iberia anyavállalata) pedig 3,5 százalékot esett. A Thomas Cook utazási iroda részvényárfolyama 6 százalékot, az Accor szállodalánc papírja pedig 3,8 százalékot veszített értékéből. Ugyanakkor a légitársaságok pozitív reakcióra is példával szolgáltak: többen is ingyenes átfoglalást vagy jegytörlést biztosítanak a Brüsszelbe utazóknak.
A turisztikai piac megzuhanása a terrortámadások törvényszerű következménye, de a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy a hatás csak átmeneti. Például 2001. szeptember 11. után az év hátralévő három hónapjában egyre mérsékeltebb ütemben (20, 17, 12 százalékkal) csökkent az Egyesült Államokban megtett légi mérföldek száma, de ezzel egyidejűleg megnőtt a közúti forgalom. A tavaly novemberi párizsi támadások után meredeken esett a francia fővárosba látogatók száma, az Air France pedig 76 millió euró bevételkieséséről számolt be. 2001 óta egyébként az a tendencia figyelhető meg, hogy csökken a terrorhelyzetek piaci hatásának az ereje, mivel a befektetők egyre érzéketlenebbek lesznek az erőszakos cselekmények iránt. A Thomas Cook kedden kiszámíthatatlan geopolitikai visszaesésről beszélt, s közölte, hogy csökkenti törökországi, tunéziai és egyiptomi tevékenységét. Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója pedig már a múlt év végén jelezte, hogy az Észak-Afrikában terjedő terrorizmus visszavetheti az utazási kedvet a következő néhány évben.
Az ismétlődő terrortámadások ellenére az utóbbi öt évben az európai légitársaságok részvényei bizonyos szempontból túlszárnyalták a Stoxx Europe 600 átlagát – nem utolsósorban amiatt, hogy az olaj árának jelentős esése sokkal olcsóbbá tette a tengerentúli járatokat.