Nem telnek unalmasan a napok Brazíliában alig egy héttel az olimpiai játékok kezdete előtt. Vasárnap több ezer brazil vonult utcára tizenegy államban, hogy kifejezze véleményét az ország felfüggesztett elnökét, Dilma Rousseffet érintő politikai vitával kapcsolatban. A Rousseff-ellenes Vem pra Rua mozgalom arra kérte a szenátust, szavazzon az elnök asszony ellen. „Dilma menjen, és Lulát börtönbe!” – hirdették a transzparensek, melyek a volt elnök, Luiz Inácio Lula da Silva ellen folyó korrupciós perre is utaltak. „Vissza akarjuk kapni az országunkat!” – fogalmazott egy tüntető.
Rousseff elnököt május 12-én függesztette fel posztjáról a brazil szenátus, a vád a költségvetés kozmetikázása volt. A törvényhozás jelenleg vizsgálja az ügyet, az impeachment (alkotmányos felelősségre vonás) tárgyalása augusztus 29-én kezdődik. De Rousseff támogatói is felvonultak Brazília utcáin: ők a jelenlegi ügyvezető elnök, Michel Temer ellen tüntettek. „Ő nem a szegényekért dolgozik” – mondta egy tüntető a Folha de Sao Paulo napilap szerint. Ha a szenátus kétharmada Rousseff ellen szavaz, akkor 2018 végéig Temer marad az ország élén. Egyébként az olimpiai játékokat is az ügyvezető elnök fogja megnyitni augusztus 5-én, melyre Rousseff hívei tüntetésekkel készülnek.

A demonstrálók Rousseff elnök eltávolítását és a volt államfő, Lula bebörtönzését követelik
Az ügyvezető elnök mindennek ellenére elégedett a helyzettel. „Rio megmutatja az egész világnak, hogy Brazília képes teljesíteni” – hangoztatta Temer vasárnap, amikor átadták az olimpiai játékok egyik legfontosabb beruházását, a Barra de Tijuca negyedben található olimpiai parkot a város többi részével összekötő metróvonalat. A hárommilliárd dolláros metróvonal-hosszabbítás aggodalomra adott okot az elmúlt hónapok során, hiszen nemcsak a teljesítés késett, hanem a költségei is megduplázódtak. A szakértők többször szóvá tették: ha a szerelvények nem állnak készen időre, a biztonsági tesztelés rovására megy a késedelem.
A metróvonal tegnap óta üzemel, augusztusban az olimpikonok, illetve a játékok dolgozói utazhatnak rajta, csak az olimpiát követően nyitják meg a nyilvánosság számára is. „Rio most már egy másik város” – mondta Eduardo Paes riói polgármester a projektről, aminek egyébként július elejére kellett volna elkészülnie. Az olimpiai infrastruktúra kiépítése nem ment zökkenőmentesen: áprilisban például egy kerékpáros híd omlott össze, maga alá temetve két futót. Múlt héten pedig a megérkező olimpikonok arra panaszkodtak, hogy az olimpiai faluban akadozik a víz-, az áram- és gázellátás is.
De a biztonsági kérdések is sokakat aggasztanak: az Amnesty International nemzetközi szervezet tagjai Rio de Janeiróban a rendőrség által elkövetett gyilkosságok ellen tüntettek, melyek a nagyobb sportesemények alatt történnek. A szervezők szerint a helyi rendőrség csak idén májusban 40 emberrel végzett az olimpiai városban.
Megmenekült Ecclestone anyósa
Kiszabadították a Forma–1 kereskedelmi jogait birtokló Bernie Ecclestone anyósát, akit több mint egy hete raboltak el Sao Paulóban. A 67 éves nőt otthonából hurcolták el 120 millió real (10,3 milliárd forint) váltságdíjat követelve, ami rekordösszegnek számít a brazíliai emberrablások történetében. A brazil rendőrség vasárnap szabadította ki az asszonyt egy házból a Sao Pauló-i régióban található Cotia városában, a helyszínen őrizetbe vették a két fogvatartót. Az emberrablás egyébként szinte mindennapos Brazíliában, bár a gazdag túszok ejtése és váltságdíjak követelése egyre kevésbé gyakori. A legtöbb esetben a szervezett bűnbandák készpénzfelvételre kényszerítik az áldozatokat, akik egyébként többnyire ott tartózkodó turisták, írja az Egyesült Államok Tengerentúli Biztonsági Tanácsa (OSAC) 2016-os riportja.