Több mint egy évtizedes baloldali kormányzást követően választották elnökké idén Jair Bolsonarót, aki új hangvételével tört be a brazil politikába. A kiterjedt korrupciós botrányok miatt csalódott Brazília január elsején iktatja hivatalába az új elnököt, a ceremónián Orbán Viktor magyar miniszterelnök is jelen lesz. A nemzetközi közösség aggodalommal fogadta Bolsonaro nyers stílusát, aki azonban a helyiek körében 75 százalékos támogatottságnak örvend. Szakértők szerint az új államfőnek számos komoly problémára kell reagálnia, elsősorban a közbiztonság és a gazdaság kérdéseire, ám megoldási javaslatai egyelőre megosztók.
Rendeleti úton fogja garantálni, hogy minden büntetlen előéletű brazil birtokolhasson lőfegyvert – erősítette meg Twitter-üzenetében a volt katonatiszt. Bolsonarónak ezzel az a célja, hogy a lakosság képes legyen saját maga védelmére, és ezzel megfékezze a bűncselekményeket. A lépés furcsa megoldásnak tűnik, de talán érthetőbb, ha a bűnözési statisztikákra tekintünk. Tavaly Brazíliában csaknem 64 ezer embert öltek meg, ami napi 175 gyilkosságot jelent a 209 milliós országban. Bolsonaro emellett a rendőrségnek is szélesebb lehetőségeket nyújtana: garantálná a bűnözőket lelövő rendőrök büntetlenségét.
Elemzők szerint kihívást jelent az évek óta húzódó gazdasági recesszió is. Bolsonaro a szabadpiacpárti Paulo Guedes közgazdászt jelölte ki gazdasági miniszterének, akinek célja az lesz, hogy visszaszorítsa az államadósságot privatizációk, adóreformok, illetve a külföldi befektetők segítségével. A legnagyobb kihívásnak a fenntarthatatlan nyugdíjrendszer visszavágását tartják, amelyhez lehet, hogy az alkotmányhoz is hozzá kell majd nyúlni.

Fotó: REUTERS/Adriano Machado
Fordulat várható a külpolitikát illetően is. Bolsonaro nyíltan elismeri Donald Trump amerikai elnököt, akinek bizonyos kérdésekben osztja a véleményét. Ilyen a párizsi klímaegyezmény vagy az ENSZ migrációs csomagja, amelyek egyikéből sem kér az új elnök, de az izraeli nagykövetség Jeruzsálembe helyezését is bejelentette már.
A környezetvédők egyébként amiatt is tiltakoztak, hogy Bolsonaro be akarja indítani a beruházásokat az Amazonas-medencében, amellyel jelentős károkat okoznak az esőerdőkben és élővilágukban. A külpolitikát illetően azt is kiemelte, hogy mindent megtesz, hogy küzdjön Kuba és Venezuela baloldali kormánya ellen. Brazíliába egyébként több százezer venezuelai állampolgár menekült az utóbbi években.
Az elnök nyíltan homofób kijelentései a brazil LMBT (leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek) közösségét is cselekvésre késztették. Miután Bolsonaro kampányában úgy fogalmazott, hogy „megvédi a házasság igazi jelentését, ami egy közösség nő és férfi között”, a homoszexuális párok körében novemberben 66 százalékkal megemelkedett a házasságkötések száma is. A közösség attól tart, hogy Bolsonaro eltörli a 2013-ban bevezetett melegházasságot.