Rövid időn belül a második uniós csúcstalálkozónak adott témát Donald Trump, akinek az iráni atomalkura, illetve a kereskedelem korlátozására vonatkozó intézkedései már a tagállamok vezetőinek szerda esti vacsoráján terítékre kerültek. Bár a szófiai „beköszönővacsora” elméletileg a digitális innováció kérdése köré épült volna, a beszélgetés rekordgyorsasággal az amerikai elnökre terelődött, adta hírül az európai sajtó, amelynek forrásai azt is tudni vélik: a nemrég Washingtonban járt Emmanuel Macron és Angela Merkel is elmesélte személyes „Trump-élményét” az uniós kollégáknak.
„Rendkívül realista és cseppet sem optimista beszélgetést hallhatunk” – írta a Politico egy uniós diplomatára hivatkozva, aki szerint rövid időn belül biztosan nem következik be javulás a transzatlanti kapcsolatokban. Ezt már Donald Tusk előzetes tájékoztatója után sejteni lehetett, ugyanis az Európai Tanács máskor önmérsékletet tanúsító elnöke keményen bírálta az Egyesült Államok első emberét.
– Ha Trump elnök legutóbbi döntéseire gondolunk, azt mondhatnánk, hogy ilyen barátokkal nincs szükségünk ellenségekre – fogalmazott a lengyel politikus, hozzátéve: az Európai Unió végső soron hálás lehet az amerikai adminisztrációnak, hiszen megszabadította korábbi illúzióiktól az európai partnereket. – Tudomásul vettük, ha segítségre van szükségünk, csak magunkra számíthatunk – szögezte le Tusk.

Orbán Viktor az Emmanuel Macronnal tartott egyeztetésén
Fotós: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda
Sajtóforrások szerint az uniós kormány- és államfők mindenesetre megegyeztek abban, hogy mind a kereskedelmi háború, mind pedig a Közel-Kelet-politika terén egységet mutatnak, és a továbbiakban is ragaszkodni fognak a Trump által kevésbé értékelt, szabályközpontú nemzetközi rendszerhez. Ez elsősorban a kilátásba helyezett amerikai vámtarifákkal kapcsolatban kíván meg mielőbbi közös fellépést, ugyanis alig két hét múlva lejár a tagállamok acél- és alumíniumexportra vonatkozó átmeneti mentessége.
– Közös álláspontunk van. Tartós mentességet akarunk kapni, és azután beszélhetünk arról, hogyan lehetne kölcsönösen csökkenteni a kereskedelmet korlátozó tényezőket – összegezte az uniós álláspontot Angela Merkel német kancellár. A brüsszeli lapok szerint az EU-s államok kivételes egyetértést mutatnak a vámkérdésben, és cselekvési tervükben máris leszögezték: nem hajlandók úgy tárgyalni az Egyesült Államokkal, hogy „közben pisztolyt tartanak a fejükhöz”.
A transzatlanti rendezést az amerikai elnök szeszélyes személyisége tovább bonyolítja. – Amíg Donald Trump hatalmon van, lehetetlen jóslatokba bocsátkozni az amerikai–uniós viszonnyal kapcsolatban – fogalmazott egy neve elhallgatását kérő diplomata. Az EUobserver brüsszeli hírportál szerint a tagállamok java egyébként egyetért a brüsszeli bírálatokkal, de mindenképp kerülné a közvetlen konfrontációt. Ezt Washington egy közeli uniós szövetségese, Románia részéről is megerősítették.
Klaus Johannis román államfő tegnap úgy vélekedett: „Ahogy egy családban is adódnak viták, úgy a partnerek között is előfordulnak döccenők. Ezt nem jelenti azt, hogy lemondunk az Egyesült Államokkal ápolt partneri viszonyról, vagy valaki más az EU-ból ezt tenné: ez alapvetően hibás hozzáállás lenne.”

Mindenben egyetértett az EU „triumvirátusa”, Macron, May és Merkel
Fotós: Reuters
Az Unió az atomalku mellett
Kivétel nélkül valamennyi európai uniós tagország kiállt az iráni atomprogramról kötött megállapodás mellett. Angela Merkel német kancellár a csúcstalálkozó után tartott tájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az EU az Egyesült Államok távozása ellenére szükségesnek tartja az egyezmény fenntartását. A következő lépésben tárgyalásokat kezdenek Washingtonnal, valamint az egyezmény többi részesével azzal a céllal, hogy Irán továbbra is teljesítse a megállapodás előírásait. A tárgyalások azokról az ügyekről is szólnak majd, amelyeket a németek is éppen úgy aggodalommal szemlélnek, mint az Egyesült Államok, köztük Irán rakétafejlesztési programjáról – tette hozzá Merkel. Emmanuel Macron francia elnök szerint Franciaország feladata a béke és a stabilitás biztosítása a közép-keleti térségben. Hazája továbbra is a 2015-ben megkötött iráni atomalku fenntartása érdekében munkálkodik, bármilyen döntéseket hozzon is az Egyesült Államok. A francia politikus hangsúlyozta: az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem és Irán kérdése létfontosságú próbája annak, hogy Európa ki tud-e állni az érdekeiért. – Nem lehet szó részletes tárgyalásról Washingtonnal, mielőtt meg nem kapjuk az állandó felmentést az importvámok alól – mondta. Theresa May úgy vélte, érvényben kell tartani az iráni nukleáris fejlesztés korlátozásáról kötött többhatalmi egyezményt azután is, hogy Trump bejelentette az Egyesült Államok kilépését a megállapodásból. A brit miniszterelnök tegnap Szófiában külön háromoldalú megbeszélésre ült össze Angela Merkel német kancellárral és Emmanuel Macron francia elnökkel az amerikai lépés után előállt helyzet áttekintésére. A három vezető megegyezett arról is, hogy a megállapodás érvényben tartásának biztosítása érdekében együttműködnek a szerződésben maradó többi aláíró országgal. (M. A.)