Kritikák kereszttüzébe keveredett a brit alsóház elnöke, miután kijelentette: nem akarja, hogy Donald Trump beszédet mondjon a törvényhozás két háza előtt. Bár az ellenzék tapsviharral fogadta John Bercow szavait, a Konzervatív Párt több képviselője is azzal vádolja az elnököt, hogy feladta pozíciójának függetlenségét, amikor Trumpot kritizálta.
A bohókás nyakkendőiről ismert alsóházi vezető valóban nem volt túl kegyes az amerikai elnökhöz. Elmondása szerint a ház számára kiemelt fontossággal bír a rasszizmussal és a szexuális diszkriminációval való szembenállás, a törvény előtti egyenlőség és a független igazságszolgáltatás támogatása, így személy szerint nem támogatja, hogy Donald Trump szót kapjon a parlament két házának otthont adó Westminster-palotában. Bercow az Egyesült Államok elnökének muszlim bevándorlást korlátozó rendeletére is kitért, és elmondta: már a korlátozó intézkedés előtt is erőteljesen ellenezte Trump parlamenti beszédét.
Az alsóház vezetőjének szavai belpolitikai vihart kavartak a brexit miatt amúgy is megosztott Nagy-Britanniában. Több konzervatív politikus is a hatáskörének túllépésével, illetve „színjátszással” vádolja Bercow-t. Való igaz, a főszabály szerint az alsóház mindenkori elnöke csupán felügyeli a parlamenti vitát és szavazást, megválasztásának pillanatában pedig függetlenségre tesz esküt. A gyakorlatban tehát ritka, hogy egy-egy fajsúlyos politikai kérdésben épp a „békebíró” alsóházi elnök kerüljön rivaldafénybe. Személyesen ismerve Bercow-t, számos brit politikus úgy nyilatkozott, hogy épp a nyilvánosság szeretete vezethetett a férfi kirohanásához.

Theresa May kormányfő és az amerikai vezető „különleges kapcsolatán” élcelődnek az angol utcákon is
John Whittingdale egykori kulturális miniszter szerint Bercow csupán előadta magát, és a feltűnést kereste Trump bírálatakor. Mások inkább az Egyesült Államokkal fenntartandó különleges kapcsolatért aggódnak. – A kormány álláspontja világos: Trump a legfontosabb szövetségesünk törvényesen megválasztott vezetője. Nemzeti érdekünk nyilvánvalóan megköveteli, hogy együtt dolgozzunk vele és vendégül lássuk az Egyesült Királyságban – fogalmazott Sajid Javid közösségi és önkormányzati miniszter.
Nem csak Bercow véleményén múlik Trump parlamenti látogatásának sorsa, a szokásjog alapján a brit törvényhozás felsőházának elnökéé is szükséges egy-egy külföldi vezető parlament előtti beszédéhez. A lordok házát igazgató Lord Fowler már tegnap reagált Bercow szavaira, és védelmébe vette az USA első emberét. Mint fogalmazott, hajlandó megfontolásra venni, amennyiben Donald Trump beszélni szeretne a brit törvényhozáshoz.
Trump potenciális parlamenti beszéde kapcsán érdemes megjegyezni, hogy az amerikai politikusnál sokkal vitatottabb megítélésű vezetők is felszólaltak már a Westminsterben. A brit sajtó is arra emlékeztet: 2015 októberében az emberi jogok megsértésével vádolt kínai elnök, Hszi Csin-ping beszélt a törvényhozás előtt, Bercow pedig a London utcáin zajló tüntetések ellenére engedélyezte a kommunista vezető szavait.
Megbecsült intézmény Az alsóház elnökének tisztsége nagy múltra tekint vissza, ennek megfelelően az egyik leginkább megbecsült brit intézmény. John Bercow (képünkön) botrányához hozzájárult, hogy a szokásjog alapján a törvényhozás igazgatója a pártatlanság és függetlenség megtestesítője, aki elsősorban a parlamenti vitát felügyeli, és dönt arról, hogy melyik képviselő kapja meg a szót. A brit alsóházban sokszor elszabadulnak az indulatok, így a mindenkori elnök feladata, hogy adott esetben csendre intse a politikusokat.
A parlamenti vezetőt ruházata is kiemeli a képviselők közül, hiszen a bírókéhoz hasonló, fekete köpenyben felügyeli az üléseket, a kilencvenes évek elejéig pedig a fehér paróka viselete is kötelező volt számára. Az alsóház irányítását jól megfizetik, 2010-ben Bercow ugyanakkora fizetést kapott, mint a kormány miniszterei. Az elnöknek a szokás szerint külön részleg is jár a Westminster-palotában, ahol nem csak a hivatalos találkozóit tartja, de egy négyszobás lakás is a rendelkezésére áll.