Egyelőre cáfolják Washingtonban, hogy Donald Trump elnök – első hivatali éve végéhez közeledtével – Rex Tillerson külügyminiszter leváltására készül, de a hír tovább tartja magát az amerikai hírfolyamban.

A külügyminiszter és főnöke kapcsolata eddig sem volt felhőtlen
A feltételezett elképzelés szerint az eddig is maximális fordulatszámra pörgetett washingtoni forgóajtóban az elsősorban az ExxonMobil olajóriás korábbi első embereként ismert Tillerson helyére Mike Pompeo, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója lépne, utóbbit pedig Tom Cotton republikánus szenátor váltaná. Arról is szólnak hírek, hogy a Fehér Házból egyidejűleg távozásra kényszerülne Gary Cohn és Jared Kushner, az elnök két közeli tanácsadója. Cohnt korábban az amerikai tartalékbank, a Federal Reserve következő lehetséges elnökeként is emlegették, de erről Jerome Powell jelölésével lemaradt.
Az érdekesebb közülük viszont a mindössze 36 éves Kushner. Ugyanis nem egyszerűen az elnök vejéről – Trump nagyobbik lánya, Ivanka férjéről – van szó, akit nemrég a tavalyi elnökválasztásba való orosz befolyásolási kísérletekkel kapcsolatos vizsgálat során is meghallgattak. Hanem washingtoni hírek szerint éppen Kushner állt a hátterében annak, hogy Trump környezetében idén folyamatos volt a fluktuáció, és Steve Bannon, az amerikai jobboldal egyik vezető ideológusa is távozni kényszerült a Fehér Házból.
Olyan hírek is napvilágot láttak, amelyek szerint Trump forgatni akarja a kést Tillersonban a menesztésének megszellőztetésével. A két különböző, texasi, illetve New York-i mentalitást képviselő Tillerson és Trump viszonya eddig sem volt felhőtlen. Először is: az olajipari múltja révén jó orosz nexusokkal rendelkező főkülügyér azzal párhuzamosan már egyre kevésbé főnyeremény a Fehér Ház számára, hogy az orosz kapcsolatokat felderíteni hivatott vizsgálat már vádemelésekig is eljutott. Másfelől Pompeóról úgy tartják, hogy az olasz–amerikai hátterű, kansasi üzletember keményvonalasabb, mint Tillerson Észak-Korea vagy Irán kérdésében. Az oroszokkal szemben viszont éppenhogy kritikusabbnak számít.
Trump és Tillerson kapcsolatának az sem használt, hogy az elnök álhírnek minősített ugyan egy októberi hírt, miszerint a külügyminiszter állítólag idiótának nevezte őt, ám hozzátette: ha az mégis igaz lenne, úgy magabiztosan áll ki ellene egy IQ-párbajra. Trump sorozatos, szűnni nem akaró Twitter-üzenetei eközben folyamatos fejfájást jelentenek az amerikai diplomáciának. A washingtoni külügyet azért is bírálatok érik, mert számos területen még kevéssé mutatkozik meg rajta Trump egy évvel ezelőtti megválasztásának hatása. De ebben az is szerepet játszik, hogy a Fehér Ház csigalassúsággal jelöl új diplomatákat. Így csaknem egy év elteltével sincs utódja az előző budapesti nagykövetnek, a januárban hazahívott Colleen Bellnek.
Vádemelés
Hamis tanúzás miatt vádat emeltek Michael Flynn, Donald Trump amerikai elnök volt nemzetbiztonsági tanácsadója ellen – derült ki a tavalyi amerikai elnökválasztásba történt állítólagos orosz beavatkozás kivizsgálásával megbízott Robert Mueller különleges ügyész hivatalának vádiratából. Flynnt azzal gyanúsítják, hogy hazudott az amerikai Szövetségi Nyomozóirodának (FBI) Szergej Kiszljakkal, a Washingtonba akkreditált volt orosz nagykövettel fenntartott kapcsolatáról. A vádirat szerint szándékosan tett hamis tanúvallomást az FBI-nak január 24-én, azt állítva akkor, hogy Kiszljakkal nem egyeztetett az Oroszország ellen elrendelt szankciókról 2016. decemberi találkozójuk alkalmával. Sajtóértesülések szerint Flynn bűnösnek vallotta magát a hamis tanúzás vádjában. (MTI)