Vasárnap este a CBS televíziónak adta első interjúját Donald Trump azóta, hogy múlt kedden elnökké választották. Tegnapi lapszámunkban már beszámoltunk arról, hogy Trump azonnal hozzálátna két-három millió büntetett előéletű illegális bevándorló kitoloncolásához, és kitart amellett a terve mellett is, hogy falat építsen az amerikai–mexikói határon a bevándorlók távol tartására.

Rence Priebus (jobbra) lesz a leendő elnök kabinetfőnöke
Az interjúban kitért arra is, hogy megvédi az amerikaiak alkotmányban rögzített jogát a szabad fegyverviselésre, ellenezni fogja az abortuszt, de a melegházasság engedélyezésére vonatkozó, tavaly elfogadott bírósági döntéshez nem kíván hozzányúlni, noha a republikánus politikusok többsége határozottan ellenzi azt. A milliárdos üzletember kifejtette: nem tart igényt az amerikai elnököt megillető 400 ezer dolláros éves fizetésre, csupán egy dollárt kér munkájáért, mivel muszáj valamennyi pénzt elfogadnia. Donald Trump beszélt arról a korábbi ígéretéről is, hogy különleges ügyészt bíz meg Hillary Clinton ügyeinek kivizsgálására. A mostani interjúban közölte, ezt a kérdést még megfontolja, de egyelőre a bevándorlással, a munkahelyteremtéssel és az egészségbiztosítási rendszer átalakításával akar foglalkozni.
Tegnapra az is világossá vált, hogy elnöki tevékenysége során ki fogja segíteni a leendő elnököt, hiszen Trump Reince Priebust, a Republikánus Országos Bizottság vezetőjét nevezte ki kabinetfőnökévé, stratégiai főtanácsadójának pedig Steve Bannont választotta. A washingtoni politikai berkekben bennfentesnek számító és kompromisszumkészségéről ismert Priebus melletti döntés elemzők szerint azt jelzi, hogy az új elnök korántsem kíván a republikánus elittel szemben politizálni Washingtonban. Steve Bannon ezzel szemben többször is hevesen bírálta a republikánus elitet, de a balliberális média azt is felrója neki, hogy az általa vezetett Breitbart hírportál rasszista hangvételű írásokat jelentet meg.

A demokrata párti aktivisták öt nap elteltével is képtelenek beletörődni a választások végeredményébe
Donald Trump kormányra kerülését azonban továbbra is meg akarják akadályozni Hillary Clinton elszánt hívei, akik ötödik napja tüntettek vasárnap az Egyesült Államok több nagyvárosában. A tüntetések az oregoni Portlandben ismét erőszakba torkolltak, a fiatalok üvegeket és más tárgyakat hajigáltak a rohamrendőrök felé, a hatóságok 71 embert vettek őrizetbe.
A tiltakozók közül sokan most is megkérdőjelezik, hogy jogos-e Trump győzelme, hiszen Hillary Clinton országosan mintegy 600 ezerrel több szavazatot kapott Trumpnál, ám a végső győzelemről döntő, államonként megválasztott elektorok tekintetében a republikánus jelölt a nyertes. Civil csoportok útjára indítottak egy internetes petíciót, amelyben arra kérik az elektorok testületét, hogy december 19-én Clintont nevezzék meg mint az Egyesült Államok 45. elnökét.