Theresa May brit kormányfő lesz az első külföldi vezető, akit Donald Trump amerikai elnökként fogad, várhatóan e hét pénteken – erősítették meg mindkét fővárosban. May a szombati The Financial Times hasábjain tudatta: óva inti majd az amerikai elnököt az európai egység meggyengítésére tett kísérletektől. – Bízom abban, hogy az Egyesült Államok felismeri, milyen fontos az európai együttműködés a kollektív védelem és a közös biztonság szempontjából – mondta. A BBC egy tegnapi kérdésére, hogy felveti-e Trump sokat bírált kijelentéseit a nőkről, May felidézte: ő már korábban is nyilvánosan minősíthetetlennek tartotta az amerikai elnök egyes megnyilvánulásait, és ezután sem fél majd megmondani neki, ha valamint elfogadhatatlannak talál, írta a távirati iroda.
Trump szóvivője, Sean Spicer azt is közölte: Trump január 31-én Enrico Pena Nieto mexikói elnökkel találkozik Washingtonban. Emlékezetes, az amerikai elnök a választási kampányban azt ígérte: falat emel a mexikói határ teljes hosszában, és újratárgyalja az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Társulás (NAFTA) egyezményét, amelynek Mexikó is részese. Emellett büntetővámmal fenyegette meg a Mexikóban termelő autógyárakat, s az illegális, mexikói bevándorlók kitoloncolását ígérte. Pena Nieto szombaton telefonon beszélt az amerikai elnökkel, s mint a mexikói elnöki hivatal közölte: nyitott párbeszédet ajánlott. Trump szintén telefonon beszélt Justin Trudeau kanadai kormányfővel, a NAFTA harmadik érintett országának vezetőjével.
Trump múlt pénteki elnöki beiktatását, valamint az esti bálokat követően másnapra újra a tüntetőké lett az utca Washingtonban, ahogy számos más amerikai nagyvárosban is. A fővárosban több százezer Trump-ellenes tüntető részvételével tartották meg a Nők menetét. A tüntetők közül sokan Hillary Clintont, a vesztes demokrata párti elnökjelöltet támogató táblákat tartottak, míg a legtöbben az abortusz joga mellett szálltak síkra. A sokféle céllal érkező tüntetőket egyetlen dolog tartotta össze: a Trump-ellenesség. Clinton üzenetben biztosította támogatásáról a rendezvényt: „Köszönet, hogy kiálltok, felemelitek szavatokat és meneteltek az értékrendünkért.”
Az egyik szónok, Gloria Steinem az amerikai feminista mozgalomtól „mentálisan instabilnak” nevezte az új elnököt. Michael Moore filmrendező széttépte a The Washington Post szombati címoldalát, amelyen az állt: „Trump átvette a hatalmat”, ami szerinte nem igaz. – A hatalom itt van nálunk, mi vagyunk Amerika többsége – kiáltotta. Ashley Judd színésznő azt mondta: „Hitlert érzem ezeken az utcákon.” Debbie Wasserman Schultz demokrata képviselő arra buzdította az egybegyűlteket: tanúsítsanak ellenállást az új kormánnyal szemben. Több ezer nő vonult az utcára szombaton Európa nagyvárosaiban – így Londonban, Párizsban és Berlinben is – a Nők menete részeként, hogy Trump ellen tüntessenek.
AZ ELNÖK EMBEREI A MAGYAR KÖVETSÉGEN
Donald Trump amerikai elnök tanácsadói is részt vettek szombaton a magyar nagykövetség a beiktatás alkalmából rendezett ünnepségén. Jelen volt és beszédet mondott – mások mellett – Mike Coffman coloradói képviselő, a törvényhozás magyar–amerikai lobbicsoportjának prominens tagja, Steve King iowai képviselő, a kaliforniai Devin Nunes, a hírszerzési bizottság elnöke és Donald Trump hatalomátadást bonyolító csapatának alelnöke, illetve Marsha Blackburn, Tennessee állam képviselőnője, aki szintén a hatalomátadást bonyolító csapat alelnöke volt. (MTI)