Donald Trump múlt pénteken a floridai Miamiban jelentette ki, hogy hatályon kívül helyezi Barack Obama intézkedéseit, amelyek a két ország közötti fagyos viszony enyhítését szolgálták. Az Egyesült Államok és a kommunista szigetország kapcsolatának normalizálását 2014-ben indította el a volt amerikai elnök: enyhítette az utazásra és a kereskedelemre vonatkozó korlátozásokat, és újraindította a diplomáciai kapcsolatot. Donald Trump szerint azonban ezek szörnyű és elhibázott intézkedések voltak, amelyek nem a nép javát szolgálták, hanem a kubai hadsereg és a kormány érdekeit. Az amerikai elnök ezért számos pontot felfüggesztett, és az emberi jogi helyzet javításához kötötte az USA Kuba-politikáját.
De miről is szól valójában a korlátozás? Trump lépései nem érintik a nagykövetségeket, sőt a Kubába irányuló repülő- és vízi járatok működését sem. Megtiltják azonban az amerikai dollárok áramlását azon cégekbe, amelyek kapcsolatban állnak a kubai hadsereggel. Rövid időn belül nyilvánosságra hozzák azon kubai cégek listáját, amelyekkel amerikai vállalatok nem működhetnek együtt. Trump célja ezzel az, hogy hosszú távon megdöntse Raúl Castro kormányát, de a „kubai nép érdekeit szolgálja”. A civil társadalom azonban aggodalmának adott hangot, szerintük az új amerikai politika többet árt, mint használ – írja a Cubadebate kubai kritikus weboldal havannai publicistája.
Egyesek szerint az intézkedés pusztán amerikai hatalmi érdekeket szolgál: a turisztikai vállalatok így nem a kubai, hanem a szigetországba betelepült „független”, külföldi cégekkel lesznek kénytelenek üzletelni. Barack Obama korábban arra ösztönözte a kommunista szigetország lakóit, hogy a törvény keretein belül maradva igyekezzenek saját vállalkozásokat indítani, főként a turizmusban keresve lehetőségeket. A kubai kormány egyes tagjai akkor fel is szólaltak ez ellen, mert szerintük Obama ezzel a rendszer megdöntésére tett kísérletet, mivel megpróbálta a vállalkozások kezébe adni a gazdaság irányítását.
Trump most a politikai és gazdasági szabadság megteremtését és a politikai foglyok szabadon engedését várja el Kubától. Feltételei között szerepel a szabad és nemzetközileg ellenőrzött választások megtartása is a szigetországban. Sokak szerint az intézkedések a szándékaival éppen ellentétes eredményt szülnek. „Feltüzelik a radikálisokat, és növelik a bizalmatlanságot az USA-val szemben”– írja az El Nuevo Día Puerto Ricó-i lap, amely szerint Trump bejelentése azokat a kubai mérsékelteket is sokkolta, akik az utóbbi években a kapcsolat normalizálásán dolgoztak. „Trump most a régi politikát folytatja: nyomást gyakorol a kubaiakra. Pedig ez eddig is csak igazságtalanságokat és illegális tevékenységeket eredményezett” – foglalt állást a Cuba Posible (Lehetséges Kuba) kutatócsoport.
Az amerikai fordulat mindenesetre jól jön a kubai vezetésnek. „Trump nyilatkozata egy álom a kubai keményvonalasoknak” – fogalmazott egy neve elhallgatását kérő havannai újságíró. Iroel Sánchez politikai elemző szerint pedig a vezetés most Trump beszédét példastatuálásként tünteti majd fel. „Felolvassák az iskolákban, és minden kubai állampolgár kap majd belőle egy másolatot. Bemutathatják: íme, ez az Egyesült Államok politikája” – fogalmazott a havannai szakértő, aki szerint Trump intézkedése csak megerősíti a kubai rezsimet.