Szerbia ugyanolyan mértékű intézkedéseket léptet életbe Horvátország ellen, mint amilyeneket Zágráb hozott, amikor nemkívánatos személlyé nyilvánította Alekszandar Vulin szerb védelmi minisztert – hangsúlyozta Ivica Dacsics szerb külügyminiszter. Vulin vasárnap vett volna részt a horvátországi szerb ortodox egyház liturgiáján, amelyet a jasenovaci koncentrációs tábor felszabadításának évfordulójára szerveztek.
Egy nappal korábban azonban azt mondta: horvátországi látogatásáról csak ő maga, valamint a szerb hadsereg parancsnoka, Alekszandar Vucsics államfő dönthet. Kijelentésére válaszul a horvát külügyminisztérium nemkívánatos személlyé nyilvánította őt, mondván, hogy Horvátország szuverén állam, ő dönti el, ki lépheti át az államhatárt. A horvát lépés felháborodást keltett Szerbiában. Ivica Dacic kiemelte: a szerb válaszlépések hasonlók lesznek, ám azt egyelőre nem közölte, hogy ki lehet az, akit Szerbia nemkívánatos személlyé nyilvánítana; a szerb kormány ma dönt a kérdésről.
– Ha úgy gondolkodnánk, mint Horvátország, akkor Szerbiába nagyon kevesen léphetnének be a világ vezető politikusai közül, hiszen az utóbbi 20-30 évben mindenfélét beszéltek rólunk – vélekedett Dacsics. Hozzátette: sokkal fontosabb lenne, ha mindkét fél inkább a kapcsolatok előmozdításán dolgozna.
A szerb külügyminiszter egyidejűleg az Európai Uniót is kiosztotta: szerinte ugyanis az EU süketnéma, amikor Koszovóról van szó, ugyanis ha Pristina ellenében kellene döntést hozni, akkor Brüsszel úgy viselkedik, mint „a tibeti bölcsek tanácsa”, viszont amikor Belgrádról van szó, mindig készek újabb feladatokkal előállni.
Ivica Dacic így reagált arra, hogy Blerim Shala, a koszovói köztársasági elnök tanácsadója kedden arról beszélt, hogy Pristina mindaddig nem hajlandó létrehozni a koszovói szerb önkormányzatok közösségét, amíg Belgrád alá nem ír egy jogilag kötelező dokumentumot, amelyben rendezi a Koszovóval fenntartott viszonyát.