A dokumentumok gyökeresen átírják az amerikai bevándorlási politika alkalmazásának eddigi prioritásait, mellőzve az előző, Obama-adminisztráció által megszabott, jóval szűkebb irányelveket. Ez utóbbiak szigorúan csak azokra a bevándorlókra összpontosították a forrásokat, akiket súlyos bűncselekmények elkövetésével vádoltak, akik veszélyt jelentettek a nemzetbiztonságra, vagy a közelmúltban léptek be illegálisan az országba. Ezek az új végrehajtási rendeletek nem változtatják meg a bevándorlási törvényeket, de sokkal keményebb irányelveket szabnak meg alkalmazásukra.
A John Kelly belbiztonsági miniszter által kiadott rendelkezések szerint az Egyesült Államokban tartózkodó mintegy 11 millió illegális bevándorló mindegyike potenciálisan kitoloncolható. A miniszter elrendelte a határőrizeti szerveknek, hogy a lehető leggyorsabban toloncolják ki az összes, illegálisan az országban tartózkodó személyt.
Donald Trump január 25-én írta alá azt a két elnöki rendeletet, amely a bevándorlásról és az amerikai határok védelméről – köztük a Mexikóval közös, déli határon építendő falról – rendelkezik. A most kiadott belbiztonsági minisztériumi irányelvek ezekre az elnöki rendeletekre vonatkoznak. Január 27-én az elnök újabb rendeletet adott ki az Egyesült Államok menekültprogramjának átmeneti felfüggesztéséről és néhány – főként muzulmán – országgal szemben a vízumkiadás átmeneti befagyasztásáról. Ez utóbbira a most kiadott végrehajtási rendeletek nem vonatkoznak.
A kormányzat hét prioritást határoz meg a kiutasítások menetrendjében. Mindenekelőtt azokat kell kitoloncolni, akiket már elítéltek kihágások vagy bűncselekmények miatt, majd azokat is, akiket már vád alá helyeztek, de még nem ítéltek el. A rendelkezések lehetőséget adnak az illetékes tisztségviselők számára arra: maguk mérlegeljék, hogy a kitoloncolandó milyen veszélyt jelent a közbiztonságra vagy a nemzetbiztonságra.
A rendelkezések változatlanul érvényben hagyják azt a speciális programot, amely Barack Obama korábbi elnök nevéhez fűződik, s amely védelmet biztosít azoknak, akik 2012 óta gyermekként érkeztek illegálisan az országba.
„Nagyon kevés kivételtől eltekintve, a minisztérium a külföldiek egyetlen kategóriáját sem mentesíti a kitoloncolás alól. Mindenki, aki megsértette a bevándorlási törvényt, a kitoloncolásig vezető eljárás alá vonható” – szögezte le a kormányzati rendelkezés.
A dokumentumokkal nem rendelkező bevándorlókkal szemben az elmúlt héten végrehajtott razziák során a belbiztonsági minisztérium adatai szerint már több mint 680 embert vettek őrizetbe. 75 százalékuk esetében már elítélt elkövetőkről van szó. Ezeket az akciókat a minisztérium mindazonáltal rutinjellegűeknek minősítette.
Az elmúlt években, Obama elnöksége idején is voltak hasonló razziák.
Kelly ezenfelül elrendelte, hogy a határvédelem és a bevándorlási hatóságok összesen 15 ezer új munkaerőt alkalmazzanak. Továbbá arról is rendelkezett, hogy tárcája haladéktalanul kezdje meg egy, a mexikói határon létesítendő állandó fal építésének tervezését.