Madrid visszatoloncolásba kezdett, miután több mint 300 migráns próbálta áttörni hétfőn a Marokkó és az Afrika északi csücskén fekvő spanyol exklávé, Melilla közötti határszakaszt. Többségüknek sikerült átmásznia a két szöges drótkerítésen, sokan súlyos sérüléseket szenvedtek. Mintegy 233-an jutottak át, és az incidensben a határvédelem munkatársai is sérüléseket szenvedtek, jelentette a spanyol média.
A tömeges áttörésben ketten életüket vesztették, egyikük feltehetően szívrohamot kapott a mászást követően. A szemtanúk szerint a mentők próbálták újraéleszteni, ám nem jártak sikerrel. Másikuk még a marokkói oldalon életét vesztette ismeretlen okok miatt. „A kormány mindig is támogatni fogja a koordinált és európai megoldást a migráció kihívására. Együttérzésem fejezem ki, és elismerésemet tolmácsolom a határainkon szolgálatot teljesítő biztonsági erők és egyéb szervezetek professzionális munkájáért” – írta Twitter-üzenetében Pedro Sánchez spanyol szocialista miniszterelnök a történtekre reagálva.
A marokkói hatóságok jelezték, még saját határaikon belül 141 embert letartóztattak, az idén összesen már 54 ezer áttörést sikerült megakadályozniuk. Az átjutó csoport egyenesen a CETI bevándorlóközpont felé tartott, rendőrök és mentők kíséretében. Madrid végül 55 embert küldött vissza Marokkóba, a többi bevándorló menedékstátusért folyamodott. Többeket, köztük kiskorúakat is súlyos sérülésekkel ápolnak.
Az utóbbi hónapokban Spanyolország vált a fő célponttá az európai uniós országok közül a bevándorlók számára. A szocialista kormány világossá tette, hogy szemben az olaszokkal és a görögökkel, a befogadás pártján áll, így megduplázódott az érkezések száma. Idén 47 ezer migráns lépett be az országba az IOM nemzetközi migrációs szervezet szerint.
A két, Marokkóval határos spanyol exklávé, Melilla és Ceuta az egyetlen szárazföldi határ uniós állam és afrikai ország között, így állandó problémát jelentenek az áttörési kísérletek. A spanyol hírek rendszeresen tudósítanak arról, hogy a két exklávéban túlzsúfoltak a menekülttáborok. Sokan már hónapok, egyesek évek óta várakoznak menedékkérelmük elbírálására. A hatóságok nincsenek könnyű helyzetben, hiszen a legtöbben dokumentumok nélkül érkeznek, hogy Marokkóban ne keveredjenek konfliktusba állampolgárságuk miatt.
A sokszor erőszakba fulladó, határ menti konfliktusokat rendszeresen kritizálják a spanyol és nemzetközi jogvédő szervezetek. A hatóságok többször találtak már holttesteket a határ mentén, mivel sokan napokat várnak étlen-szomjan a megfelelő időpontra, így nagyon legyengülnek. A spanyolok egyébként első helyen állnak abban a közelmúltban megjelent, 18 nemzetet vizsgáló felmérésben, amely a befogadási hajlandóságot vizsgálta. A spanyol lakosság 86 százaléka támogatja az erőszak és a háború elől menekülők befogadását, mindössze 13 százalék utasítja el ezt.