A szervezet közleménye szerint a szóban forgó 128 gyermek letette a fegyvert, az ENSZ-ügynökség pedig civil ruhával látta el őket, valamint egészségügyi vizsgálatnak vetette őket alá.
Az UNICEF tudatta azt is, hogy a társadalomba visszatérő gyerekeknek pszichoszociális támogatást nyújtanak, ezzel is segítve beilleszkedésüket. Ezt követően szakmai képzésben részesítik őket, hogy hozzá tudjanak járulni családjaik megélhetéséhez.
Ez volt a maga nemében a harmadik ilyen „leszerelés” az idén, februárban több mint 300, áprilisban mintegy 200 gyerek távozhatott fegyveres csoportok kötelékéből.
Az UNICEF adatai szerint továbbra is mintegy 19 ezer gyerekkatona van Dél-Szudánban.
A világ legfiatalabb államának számító, 2011 óta független Dél-Szudánban 2013 decemberében mérgesedett el a viszály az eltérő etnikai csoporthoz tartozó Salva Kiir és akkori helyettese, Riek Machar között, aminek következtében polgárháború tört ki. A személyes és az etnikai rivalizálás által fűtött konfliktusban tízezrek vesztették életüket és a 12 milliós lakosság negyede kényszerült lakhelyének elhagyására, a jórészt az olajkitermeléstől függő gazdaság pedig összeomlott.
A válságban szembenálló felek vasárnap hatalommegosztási megállapodást írtak alá a megbékülés jegyében, megfigyelők azonban emlékeztetnek: a szemben álló felek 2015 augusztusában is írtak már alá békemegállapodást, de az egyezmény alapján 2016 júliusában megalakított egységkormány napok alatt összeomlott, és harcok törtek ki a fővárosban, Jubában.