A tavaly decemberi lengyel kormányátalakítás után megváltozott a légkör Varsó és Brüsszel viszonyában, őszinte párbeszéd zajlik – jelentette ki Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke tegnap Varsóban, ahol a lengyel igazságügyi reformról tájékozódott. „Bár nem értünk mindenben egyet azonnal, őszinte és nyitott párbeszédet folytatunk a minket érdeklő összes ügyben” – közölte az MTI tudósítása szerint Timmermans a Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszterrel tartott sajtóértekezleten.
Elmondta: a kompromisszumkeresés szellemében figyeli majd a lengyel parlamenti vitát a lengyel kormánypárt által már előterjesztett tervezetekről, amelyek részben figyelembe veszik Brüsszel ajánlásait.
Timmermans kulcsfontosságúnak nevezte a bíróságok függetlenségének és a hatalmi ágak elválasztásának kérdését. Az Európai Bizottság tavaly decemberben indította el Lengyelországgal szemben a 7-es cikk szerint eljárást, amiért reformjaival Varsó csorbítani kívánja az igazságszolgáltatás függetlenségét. Olyan, többlépcsős eljárásról van szó, amely – az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén – végső esetben akár az érintett állam szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat.
Jacek Czaputowicz tegnap kiemelte: mindkét fél olyan konszenzusra törekszik, amely a Varsóval szemben elindított eljárás lezárását célozza. Szerinte lehetséges, hogy az Európai Bizottság javaslatai alapján utólag bizonyos változásokat vezetnek be a lengyel bírósági reformban.
A lengyel jogállamiságról szóló brüsszeli–varsói vita közepette további jelentős nyomás nehezedett Lengyelországra a varsói parlament által február elején elfogadott törvény miatt, amely börtönnel büntetheti azt, aki a lengyel állam holokausztban játszott felelősségéről beszél nyilvánosan – mondta tegnap lapunknak Piotr Jendroszczyk, a Rzeczpospolita lengyel napilap újságírója. Szerinte az a tény, hogy az Egyesült Államok – Lengyelország egyik legszorosabb szövetségese – keményen bírálta a törvényt, további diplomáciai terhet jelentett a varsói kormány számára, amely így kénytelen volt a jogállamiságról szóló vitában is hátrébb lépni, Brüsszel elvárásainak eleget tenni.

Fotós: MTI/EPA/Rafal Guz
Emléktábla a szejmben
Felavatták Lech Kaczynskinak, a 2010-ben a nyugat-oroszországi Szmolenszk melletti légi katasztrófában meghalt lengyel elnöknek az emléktábláját tegnap a lengyel parlament alsóházában (szejm). A szejm főlépcsője tövénél elhelyezett emléktáblát többek között Andrzej Duda államfő, Mateusz Morawiecki kormányfő és Jaroslaw Kaczynski, a kormánypárt elnöke, a néhai államfő ikertestvére jelenlétében avatták fel. Andrzej Duda beszédében rámutatott: Lech Kaczynski életében az erős, szuverén és szolidáris Lengyelországért munkálkodott, és a haza szolgálatában halt meg.