Kína az afrikai kapcsolatai építésével függőségbe hozza a kontinens országait, és ezt átláthatatlan szerződésekkel, kizsákmányoló hitelezési gyakorlattal és korrupt ügyletekkel idézi elő. Mindez pedig az afrikai államok eladósodását és szuverenitásuk aláásását eredményezi – jelentette ki Rex Tillerson amerikai külügyminiszter egy minapi beszédében, még hivatalos afrikai körútja megkezdése előtt.
Hozzátette: Peking törekvései éles ellentétben állnak Washington tisztességes szándékaival. Az amerikai diplomácia feje elismerte ugyan, hogy a kínai beruházások sokat segítenek az infrastruktúra kiépítésében, ám szerinte ezzel a földrész csak adóssághegyet vesz a vállára, és a legtöbb országban ez nem vagy alig jár munkahelyteremtéssel. Nem beszélve Afrika természeti forrásainak kifosztásáról és a gazdasági-politikai stabilitás felbillentéséről – tette hozzá.
Az Egyesült Államok ezzel szemben a fenntartható fejlődést, az intézményrendszer megerősítését és a törvényesség megőrzését tartja szem előtt afrikai kapcsolatai fejlesztésében. Miközben Kínát szapulta afrikai befolyásszerzése miatt, Rex Tillerson kiemelte, hogy Washington 533 millió dollár humanitárius támogatást különített el az éhezés és az élelmiszerhiány elleni harcra olyan országok számára, mint Szomália, Dél-Szudán, Etiópia, valamint Csád.

Az amerikai érdekek csorbulásától tart a külügyminiszter
Fotós: Reuters
Egyelőre ugyan még az Egyesült Államok Afrika legnagyobb segélyezője és befektetője, de sok más területen Kína gyorsan felzárkózik riválisához, sőt még túl is szárnyalja például a kereskedelemben és munkahelyteremtésben. Az elmúlt kevesebb mint húsz évben Kína lett Afrika legnagyobb kereskedelmi partnere. A Nemzetközi Valutaalap adatai szerint míg 2000-ben az éves kétoldalú áruforgalom értéke mindössze 10 milliárd dollárt tett ki, 2015-re ez a szám már meghaladta a 200 milliárd dollárt.
Noha azóta a kereskedelem volumene negyedével visszaesett, még mindig nagyobb, mint amekkorát az Egyesült Államok bonyolít Afrikával. Amerika és a fekete kontinens közötti kereskedelem 2012 óta ugyanis folyamatosan csökken, 2017-re pedig már kevesebb mint 50 milliárd dollárra rúgott.
Tillerson állításával szemben Kína hozza létre a legtöbb munkahelyet Afrikában – legalábbis az Ernst & Young tanácsadó cég tavalyi jelentése szerint. Ugyanebben a jelentésben arról is szó esik, hogy az elmúlt évben 106 százalékkal nőtt Afrikában a kínai közvetlen beruházások értéke az előző esztendőhöz viszonyítva, amivel az ázsiai birodalom a harmadik legnagyobb külföldi befektető lett a kontinensen.
2005 óta Kína 293 befektetési projektet vitt véghez Afrikában, és ezekkel összesen több mint 130 ezer új állást hozott létre. Peking azonban nemcsak beruház, hanem masszív infrastrukturális fejlesztéseket is finanszíroz Afrikában, így téve szert népszerűségre a helyi lakosok körében. A palettán több mint ötezer kilométernyi vasútvonal és autóút, több mint 200 iskola és csaknem 100 kórház építése szerepel, valamint több mint 160 ezer szakmunkást képeztek ki.