A törvényekkel összhangban elmélyítjük harcunkat a szeparatizmussal szemben, lecsapunk mindenfajta szakadár tevékenységre – hangoztatta Lhászában, a 3,1 milliós Tibeti Autonóm Terület fővárosában Jü Cseng-seng (Yu Zhengsheng), a vallási ügyek pekingi pártilletékese, a fővárosból érkezett küldöttség vezetője az 50. évfordulón. A népi Kína csapatai 1950-ben hatoltak be Tibetbe. Miután 1959-ben elbukott a kínai uralommal szembeni felkelés, a dalai láma indiai száműzetésbe vonult, Peking pedig 1965-ben autonóm területet hozott létre. – Semmi ok az ünneplésre. Tibet továbbra is megszállás alatt van, a tibetieket változatlanul brutálisan elnyomják – közölte Loszang Szenge, az észak-indiai Dháramszalában működő tibeti emigráns kormány miniszterelnöke.
A megemlékezések napján Kína indoklás nélkül betiltotta Jon Bon Jovi rockzenész jövő heti pekingi és sanghaji koncertjeit. Sajtóbeszámolók szerint, amelyeket a BBC idézett, ennek hátterében az áll: Bon Jovi együttese öt évvel ezelőtt felhasználta a dalai láma képét, ez pedig kínos precedenst teremthet a Tibet feletti kínai uralom évfordulóján.
Ám Peking szerint mindezzel szemben Tibet az „aranykorát” éli. A tibetiek az elmúlt évtizedekben megőrizhették kultúrájukat, vallásukat szabadon gyakorolhatják, a természeti környezetüket megóvták – mások mellett ezt tartalmazza a hivatalos Fehér könyv, amely megemlíti például: a világ leghosszabb eposza mellett tibeti opera is felkerült a világ szellemi kulturális örökségeinek UNESCO-listájára. A Kínai Kommunista Párt tibeti bizottságának illetékes vezetője, Norbu Dondup úgy fogalmazott az MTI pekingi jelentése szerint, „bármit is tesz, illetve mond a dalai láma, az nem változtat a reinkarnáció jóváhagyásának Pekinget illető jogán”. Mint mondta, az újjászületésre alapozott utódlási rendszer a Csing-dinasztia óta a központi kormány által szabályozott. A pártvezető utalt arra is, a dalai láma megsértette a történelmi hagyományokat és a vallási szokásokat azzal, hogy 1995-ben, öt évvel a tizedik pancsen láma halála után „kinevezte” annak utódját. Peking ezt érvénytelennek nevezte és még abban az évben egy más módon „megtalált” kisfiú személyében ismerte el az utódlást. A dalai láma viszont ezt nyilvánította érvénytelennek.
A pekingi kormány 1952 és 2014 között 102 milliárd amerikai dollárnak megfelelő támogatást nyújtott az autonóm területnek, emlékeztet a távirati iroda. Ez a tibeti kiadások közel 93 százalékát fedezte. Tibet GDP-je az utóbbi öt évtizedben 281-szeresére bővült, az elmúlt húsz évben átlagosan 12,4 százalékos volt az éves emelkedés.