Nem emelték a terrorfenyegetettség szintjét Hollandiában, de két embert őrizetbe vettek a rotterdami merényletriadóval kapcsolatban. Szerda este az amerikai Allah-Las rockegyüttes adott volna koncertet a nagyvárosban, azonban Rotterdam polgármestere, a marokkói származású Ahmed Aboutaleb az utolsó pillanatban a terrorveszélyre hivatkozva lefújta az eseményt. Aboutaleb elmondása szerint még szerda délután kapott információt a spanyoloktól, miszerint iszlamisták merényletre készülhetnek a rockkoncert alatt. A fiatalok körében népszerű együttes előadására csaknem ezer látogatót vártak.
A holland terrorelhárítás a koncertterem közelében egy gázpalackokkal megpakolt autót talált, és azonnal őrizetbe vette annak sofőrjét, egy spanyol férfit. A NOS holland közszolgálati csatorna tegnap már arról számolt be, hogy a férfi megfelelő magyarázatot adott a gázpalackokra, és alkoholos befolyásoltság alatt állt, ezért vezette furgonját fel-alá a koncerthelyszín közelében. Ennek ellenére lapzártánkig nem engedték szabadon, az autóját pedig továbbra is vizsgálják. A másik letartóztatásra szerda éjjel a hollandiai Észak-Brabant tartományban került sor, itt egy 22 éves férfit vezettek el a rendőrök. A hatóságok átkutatták a lakást, a férfi kihallgatása folytatódik.

A gyanús autó a klub közelében
Rotterdam polgármestere a riadóval kapcsolatban közölte: egyelőre túl korai lenne megmondani, hogy a spanyolok figyelmeztetése a gázpalackokat rejtő autóra vonatkozott-e. Az azonban biztosnak látszik, hogy a riadónak nincs köze a múlt heti spanyolországi terrortámadás-sorozathoz. Erről a spanyol terrorellenes egységek egy tagja számolt be az AP hírügynökségnek. A Reuters – szintén spanyol forrásokra hivatkozva – arról írt, hogy a spanyol csendőrség, a Guardia Civil végzett hosszan tartó nyomozást, és ők jutottak arra a következtetésre, hogy merényletre készülhetnek Hollandiában.
A legnagyobb Benelux állam különleges, ám szerencsés helyzetben van, hiszen a közelmúlt valamennyi iszlamista támadása elkerülte. Pedig Hollandiának is nagy tapasztalata van a multikulturalizmussal: a 17 milliós állam lakóinak „mindössze” 80 százaléka holland. Épp Rotterdamban a legmagasabb a külföldiek aránya, itt a lakosság több mint fele rendelkezik bevándorlógyökerekkel.
Allah-Las
Talán nem véletlen, hogy a kaliforniai rockbanda koncertjét érintette a terrorveszély, az Allah-Lasszal ugyanis korábban is megtörtént, hogy a nevük (Allah, az Istenre használt arab kifejezés) miatt maradt el előadásuk. Egy alkalommal Törökországban például a szervezőiroda érezte kevésbé biztonságosnak, hogy egy ilyen nevű együttes tartson koncertet, így a performanszt végül lefújták. Erről maga a négytagú zenekar nyilatkozott tavaly a brit The Guardiannek. Mint mondták, megesik, hogy e-maileket kapnak amerikai és más nemzetiségű muszlimoktól, akik sértve érzik magukat a zenekar neve miatt. – Egyáltalán nem ez volt a szándékunk. Ilyenkor visszaírunk, megmagyarázzuk a névválasztást, és általában meg is értik – szögezte le az interjúban a frontember, hozzátéve, hogy azért döntöttek az Allah-Las elnevezés mellett, mert „szent hangzású” nevet szerettek volna a bandának. Az Allah-Last egyébként 2008-ban alapították Kaliforniában, legutóbbi, harmadik lemezük 2016-ban jelent meg. A feltörekvő zenekar idén kétszer is járt Magyarországon, augusztus közepén a Sziget Fesztiválon adtak koncertet. Európai turnéjukat nem befolyásolták a rotterdami események, tegnap este – megfelelő biztonsági előkészületek mellett – már Varsóban játszottak.