Hatalmas meglepetésre bóvli kategóriába vágta a brazil gazdaságot a Standard & Poor’s csütörtökön, ráadásul a besorolás kilátása negatív, ami további leminősítést helyez kilátásba. A Moody’s egy hónapja rontotta a brazil adósságot egy fokozattal, a befektetési sáv legaljára, stabil kilátások mellett. A Fitch Ratings ugyanakkor egy lépcsővel feljebb, BBB osztályzatban tartja az országot, igaz, a leminősítésre utaló negatív kilátások mellett. Az S&P nem várt szigora hatalmas csapást jelent a brazil gazdaságra nézve, azt sugallja ugyanis, hogy a helyzet sokkal nagyobb ütemben romlik, mint azt korában előrejelezték. Mindez dominóhatást indíthat el a piacokon, miután a befektetők előreláthatóan elkezdenek megszabadulni brazil eszközeiktől. Ront a helyzeten, hogy a leminősítés a kormány számára megdrágítja a piaci forrásokat, így az amúgy is ingatag költségvetést egyre nehezebb lesz egyensúlyban tartani.
A szakértők egyelőre csak mérsékelt áresést prognosztizálnak a brazil eszközök számára, a nagy zuhanás akkor következhet majd be, ha a többi hitelminősítő közül legalább még egy követi az S&P példáját, és bóvli kategóriába sorolja az országot.
Ennek egyik oka, hogy a befektetési alapok többségének működési szabályzata nem engedi meg, hogy befektetésre nem ajánlott eszközöket vásároljanak, azaz a passzívan kezelt forrásokat is automatikusan kivonják az országból, ha az adott gazdaság fizetőképessége romlik. A S&P indoklása szerint az egyre feszültebb politikai helyzet zűrzavart eredményezett a gazdaságpolitikában, ami veszélyezteti a kormány azon célkitűzéseit, hogy egyensúlyba hozza 2016-os költségvetését. A hitelminősítő arra utal, hogy a kormány egy hónapja az eredeti tervekkel ellentétben deficites költségvetést terjesztett a kongresszus elé, válaszként Joaquim Levy pénzügyminiszter megígérte, hogy a következő hetekben a kormány olyan intézkedéscsomagot dolgoz ki, amely garantálja, hogy jövőre a GDP 0,7 százalékának megfelelő többlet keletkezzen a büdzsében.
Brazília 2008-ban került a befektetési kategóriába, ami szenzációként hatott a feltörekvő piacok között. Az akkor kormányon lévő munkáspárt, kihasználva a dinamikusan bővülő exportból és az adókból származó többletbevételeket, bőkezű jóléti programokat hirdetett, ösztönözte a banki hitelezést, s ez a fogyasztás robbanásszerű növekedéséhez vezetett. Az intézkedés becslések szerint 40 millió embert emelt ki a mélyszegénységből. Dilma Rousseff jelenlegi államfő 2011-es hatalomátvétele után azonban drasztikusan romlani kezdett a helyzet, a gazdaság egyre rosszabbul teljesített, míg az előző negyedévben már hivatalosan is recesszióba süllyedt. Mindezt csak tetézték az állami vállalatokat, köztük a Petrobras olajcéget érintő korrupciós botrányok, a beruházások befagytak, a brazil fizetőeszköz a reál értékének egyharmadát veszítette el idén, az inflációs mutató 10 százalék közelébe ugrott. Elemzők szerint a reál tovább gyengülhet, és rövid időn belül 13 éves mélypontjára, 3,90-es szintre kerülhet az amerikai dollárral szemben.