A holland királyi haditengerészet Tromp nevű fregattjának parancsnoka vélhetően ezért sem szeretné, hogy összetévesszék a két nevet.
A 17. századi nemzeti hősökről elkeresztelt hadihajó a formálódó európai rakétavédelmi rendszer egyik fontos pillérének számít a fedélzeten található fejlett radarrendszernek köszönhetően. A korszerű szenzorok már nagy távolságokból is képesek észlelni az interkontinentális ballisztikus rakéták jelentette esetleges közvetlen fenyegetést.
A NATO katonai struktúrájába integrált korai előrejelző rendszer segítségével pedig idejében riadóztatni lehet az amerikaiakat az ellenrakéták kilövésére. Az észak-atlanti szövetség tagjai közül ugyanis csupán az Egyesült Államok rendelkezik hatékony stratégiai légvédelemmel, melyet részben a NATO rendelkezésére bocsátott.
Az európaiak között bár van próbálkozás – a brit–francia–olasz együttműködés keretében megvalósuló PAAMS-rendszer, és az ennek vázát adó Aster ellenrakéták –, de elsősorban pénzügyi okok miatt továbbra is kizárólag Washingtonra támaszkodunk. Trump fent említett ígérete többek között ezért is örvend nagy népszerűségnek számos amerikai körében. Sokaknak elegük van abból, hogy Európa az Egyesült Államoktól várja el védelmének szavatolását.
Holott a képességeink adottak lennének ehhez. A Tromp fregatton is telepítve vannak azok a kilövőeszközök, amelyekkel a levegőbe lehet juttatni a nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére kifejlesztett ellenrakétákat. Politikai döntés hiányában azonban a katona keze is meg van kötve. A Tromp legénysége ugyanakkor teszi a dolgát és a közös műveletek aktív résztvevőjeként sajátos képességeinek köszönhetően nagyban hozzájárul az európai biztonság és az európai érdekek védelméhez.
A hadihajóra telepített nagy teljesítményű légvédelmi radarok rendkívüli előnye a mobilitás. A szövetség határaitól távoli vizeken adott esetben még könnyebben érzékelhetnek egy lehetséges támadást, így értékes másodperceket nyerhetünk a válaszcsapás során. Bár a kommunikáció egyébként is szinte hihetetlen gyorsaságú a NATO-tagok között az összekapcsolt adatmegosztásnak köszönhetően. A szövetséges államokat fenyegető interkontinentális ballisztikus rakéta kilövését követően hat másodpercbe telik a pusztítóeszköz semlegesítéséhez szükséges információk beszerzése és megosztása a partnerekkel.
A NATO az utóbbi években jelentős eredményeket ért el a különböző haderők együttműködési képességeinek javítása terén, amelyeket az időről időre megrendezett hadgyakorlatok még tovább erősítenek.
A zökkenőmentes kooperáció a katonai műveletek kapcsán kulcskérdésnek számít. Az Európába irányuló kereskedelem védelme érdekében létrejött, kalózkodás elleni misszió során számos NATO-tag haditengerészete és légiereje dolgozott együtt, hatékony választ adva a kihívásra. A Tromp fregatt is részt vett az Afrika szarva menti vizeken végrehajtott akciókban. Több kereskedelmi hajó is a Trompnak köszönheti, hogy nem került a kalózok kezére.
Egy esetben a fregatton szolgáló holland tengerészgyalogosok helikopterre szállva már csak egy megtámadott teherhajó fedélzetén tudták megfékezni a tengeri rablókat, megakadályozva a túszhelyzet kialakulását.
Tenger nélküli nemzetként talán nehezen lehet értékelni ezeket a műveleteket, de a globális kereskedelem biztonságának szavatolása Magyarország érdekeit is szolgálja, csakúgy, mint az európai rakétavédelmi rendszer létrehozása.