Ez alapján szinte borítékolható, hogy a miniszterelnökségtől is búcsúzik a politikus, hiszen ha önként nem mondana le, a parlamenti többség könnyen leválthatná egy konstruktív bizalmatlansági indítvány keretében, amely fölösleges arculcsapása lenne egyébként sikeres karrierjének. Az új vezetőről döntő rendkívüli pártkongresszust május 22-én fogják megtartani. Davutoglu hivatalos visszavonulására nagy valószínűséggel csak ezután kerül sor.

Erdogan (a plakáton jobbra) már nem bízik a kormányfőben
A bejelentés hátterében komoly politikai megfontolások állnak. Davutoglu szerdán hosszan tárgyalt Recep Tayyip Erdogan török államfővel, aki láthatóan elvesztette bizalmát korábbi harcostársában. A kormányfő elmozdítása nem jelentett nagy meglepetést Törökországban, hiszen napok óta elérhető egy vélhetően Erdogan belső köreihez köthető újságíró blogbejegyzése, melyben súlyos kritikával illetik Davutoglut, aki számos ügyben ellentétes irányvonalat képviselt az elnökkel szemben. Az írásban azzal vádolják a miniszterelnököt, hogy a Nyugat „trójai falovaként” az államfő bukását próbálta kieszközölni. De egyebek mellett a The Economistnak adott interjúját, valamint az újságírók és egyetemi tanárok elleni erőszakos fellépéssel szembeni ellenállását is az árulás példájaként emlegette az ez idáig ismeretlen szerző. Davutoglu lemondása indoklásakor ennek ellenére kiállt Erdogan mellett, hangsúlyozva, hogy az elnök iránti lojalitása nem rendült meg.
Davutoglu eltávolítása alátámasztani látszik a török demokrácia állapotával kapcsolatos félelmeket. Bár elnöki pozíciója megkívánná a semlegességet, Erdogan továbbra is aktív szerepet játszik a török belpolitikában. Az államfő legfőbb törekvése, hogy a jelenlegi parlamentáris berendezkedést elnöki rendszerré alakítsa át, mely az általa ténylegesen gyakorolt hatalom jogi alapjait is megteremtené. Ehhez azonban egy új alkotmányra van szükség. Az AKP jelenleg nem rendelkezik kétharmados többséggel, így csak alkuk árán válhatna valóra Erdogan álma.