– Ténylegesen úgy gondolom, hogy ezekkel a tervezetekkel Nagy-Britannia közelebb került a végső döntéshez – jelentette ki David Cameron miniszterelnök tegnap a brit törvényhozás alsóháza előtt. A konzervatív kormányfő az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk által előző nap Brüsszelben ismertetett reformtervezetet prezentálta a brit képviselőknek. Cameron szerint sikerült teljesíteni az ígéretet, miszerint az EU-ból érkezők a jövőben nehezebben férhetnek hozzá a bőkezű brit szociális ellátórendszerhez, így a „valamit a semmiért” korszaka véget ért. – Téves volt a gondolat, hogy ide lehet jönni és hozzá lehet férni a juttatásokhoz, mindenféle hozzájárulás nélkül – szögezte le a kormányfő.
Bár Cameron optimista, saját konzervatív politikusai és a brit sajtó is kemény kritikával illette a kiharcolt tervezetet. Liam Fox korábbi konzervatív védelmi miniszter arról számolt be a BBC rádiócsatorna egy műsorában, hogy a kabinetben legalább öt olyan miniszter van, akik a britek EU-ból való távozását támogatják. A veterán politikus szerint a javaslatcsomag „a közelében sem jár” azoknak a reformoknak, amelyeket a brit kormány a választóknak megígért. Sokkal keményebb szavakkal illette a brit reformcsomagot Nigel Farage, az euroszkeptikus UKIP vezetője. Farage az Európai Parlament előtti felszólalásában David Cameron miniszterelnököt Twist Olivérhez hasonlította, aki „egyre többért” könyörög Brüsszelben. Mint mondta, a javaslatcsomag aligha érte meg a rá szánt időt, sőt egyenesen „szánalmas”.
A brit polgárok sem elégedettek a brüsszeli ajánlattal. A The Telegraph című lap olvasóinak 90 százaléka szerint a konzervatív miniszterelnök nem ment elég messzire, 86 százalékuk pedig az EU elhagyása mellett voksolna a népszavazáson.