Féléves kormányzását ünnepelte szombaton az olasz kormány, a bevándorlásellenes-euroszkeptikus koalíció minden eddiginél népszerűbb a felmérések szerint.
Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes az „olaszok az elsők” jelmondattal indította beszédét Rómában a nyolcvanezresre becsült tömeg előtt. – Nem vagyunk másodrendűek senkihez képest, ne Párizs vagy Brüsszel mondja meg, mit tegyenek az olaszok – szögezte le a jobboldali Liga párt vezetője, aki nap mint nap a nemzetközi és olasz sajtó támadásainak célpontja.
![](https://magyaridok.hu/wp-content/uploads/2018/12/09olaszRTS-780x557.jpg)
Luigi Di Maio Matteo Salvinivel. Kettőn áll a vásár
Fotó: Reuters
A kormánykoalíció népszerűsége meghaladta a várakozásokat, a friss kutatások szerint a két párt együttesen a szavazatok hatvan százalékára számíthatna, ha most lennének a választások. A Liga elfogadottsága 32 százalékos, miközben a márciusi parlamenti választásokon még csak alig 17 százalékot teljesített.
Koalíciós partnere, a 2009-ben alapított, főként fiatalok által támogatott Öt Csillag Mozgalom 26-28 százalékon áll. A VoteWatch Europe elemzőintézet felmérése szerint ráadásul az Európai Parlament legerősebb pártja lehet az olasz Liga, megelőzve a német pártokat is.
Továbbra is Salvini a legnépszerűbb politikus Olaszországban, és bár csökkent a népszerűsége, 49 százalékon állt november végén, derült ki az Emg Acqua olasz közvélemény-kutató intézet szerint. Őt Giuseppe Conte miniszterelnök követi 46, majd Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom vezetője 43 százalékkal.
A hosszú évtizedek óta kormányválságokkal küzdő Rómában a népszerűség növekedése új jelenség. Az biztos, hogy a jelenlegi olasz kormány 180 fokos fordulatot vett a korábbi irányvonalhoz képest. Jelenleg háborút vív Brüsszellel, az Európai Bizottság ugyanis túlzottdeficit-eljárást helyezett kilátásba, ha a római vezetés nem farag le a jövő évre tervezett büdzséből.
A testület szerint a hiányterv meghaladja a tagállamok számára megengedett arányt, mivel az olasz kormány többek között nyugdíjreformot, az alapjövedelem bevezetését és számos kiadást tervez. A világsajtóban bankválságtól és a befektetői bizalom elvesztésétől tartanak, miközben Salviniék azt hangoztatják, nem engednek Brüsszel nyomásának.
A belügyminisztert azonban elsősorban a bevándorlásellenes politikája miatt támadják, számos nemzetközi sajtóorgánum a fasizmus újjászületését vizionálja. „Valós problémákról beszélünk. A tömeges bevándorlás kérdésének semmi köze a fasizmushoz vagy az antifasizmushoz. Ez egy probléma, amivel az emberek a mindennapjaikban szembesülnek” – utasította vissza a vádakat Salvini.
Persze mindez nem teljes magyarázat arra, hogy a populistának nevezett koalíció minek köszönheti támogatottságát. – Ahhoz, hogy megértsük, mi történt most Olaszországban, vissza kell tekintenünk 2011-re – magyarázta Gianfranco Baldini, a bolognai egyetem professzora a The Guardian brit lapnak. – Ekkor döntöttek úgy a nyugati kormányok, leszámolnak Moammer el-Kadhafival.
Líbiában addig elképzelhetetlen volt, hogy Kadhafi nagyszámú embert engedjen át a Közel-Keletről és Afrikából Líbián keresztül Olaszország, Európa felé. A migrációs válság itt kezdődött el – tette hozzá. A szakértő szerint a 2008-as gazdasági válság is hozzájárult ehhez, a megnövekedett államadósság miatt jelentős brüsszeli nyomás alá került az olasz kormány.
Mario Monti technokrata kormánya megszorításokat hozott, a volt uniós biztos megemelte az adókat, megvágta a kormány kiadásait, hogy megnyugtassa a pénzügyi piacokat.
Ennek pedig recesszió és a fiatalok körében növekedő munkanélküliség lett az eredménye, magyarázta a szakértő. Hozzátette, a növekedő bevándorlás és a megszorítások kérdésében a 2013-ban megválasztott Matteo Renzi sem tudott előrelépni, és a csalódottság végleg perifériára tolta a hagyományos pártokat.