A hatodik évébe lépő szíriai konfliktus rendezését célzó, az ENSZ égisze alatt tartandó béketárgyalásokra „gyakorlati okokból” később kerülhet sor – mondta a szóvivő. Szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta: „majd meglátjuk”, hogy lesznek-e egyáltalán tárgyalások. Ugyanakkor leszögezte, sem Oroszországnak, sem az Egyesült Államoknak nem áll szándékában elhalasztani a tárgyalások megkezdését.
John Kerry amerikai külügyminiszter eközben a davosi Világgazdasági Fórumon közölte, a tárgyalásokat „logisztikai okok miatt” 1-2 nappal elhalaszthatják. Elmondása szerint a késés a meghívók kiküldésével kapcsolatos. Hangsúlyozta, hogy a tárgyalási folyamat 25-én megkezdődik.
Az amerikai és orosz külügyminiszter szerdán Zürichben találkozott, ahol megvitatták, hogy a szíriai ellenzéket ki képviselje a tárgyalásokon. Az Egyesült Államok és Oroszország ebben a kérdésben eltérő véleményen van: Lavrov szerint a megbeszélés egyik fő témája az volt, hogy melyek azok a terrorista szervezetek, amelyeket ki kell hagyni a politikai rendezési folyamatból.
Rijád Hidzsáb, a szíriai ellenzéki csoportok tárgyalási koordinátora korábban azzal vádolta meg Moszkvát, akadályozza a megbeszélések megvalósulását, mert azt akarja, hogy szíriai ellenzéket képviselő delegációt az általuk összeállított lista lapján alakítsák meg. Sajtóértesülések szerint Moszkva egy tizenöt személyt tartalmazó listát terjesztett elő, és felhívta a figyelmet, hogy ha nem az általa javasolt delegáció képviseli a szíriai ellenzéket, a saját összeállítású ellenzéki tárgyalódelegációját is Genfbe küldi.
A szíria kormányhoz közeli al-Vatan című hírlap arról számolt be, hogy Lavrov azt javasolta Kerrynek Zürichben: a szíriai ellenzéki delegáció felét az Egyesült Államok, a másik felét pedig az Oroszország által javasolt lista alapján válasszák ki.
Egy damaszkuszi forrás eközben tudatta, hogy a szíriai kormány küldöttségét Bassár Dzsafari, Szíria ENSZ-hez delegált nagykövete és Feiszal Mokdad szíriai külügyminiszter-helyettes fogja vezetni. Sajtóértesülések szerint ugyanakkor Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya is ellenzi a felkelők Rijádban összeállított küldöttségének összetételét, ami ugyancsak a tárgyalások csúszásához vezethet.
Hidzsáb szerdán közölte, a szaúdi fővárosban működő koordinációs bizottság az ellenzéki delegáció főtárgyalójává Mohamed Allúst, az egyik legbefolyásosabb felkelőcsoportnak számító, iszlamista Dzsais Al-Iszlám (Az Iszlám Hadsereg) nevű szervezet politikai szárnyának tagját nevezték ki. A küldöttség elnökeként Aszaád az-Zoabit, egy 2012-ben disszidált szíriai pilótát, elnökhelyetesként pedig George Szabrát, a Szíriai Nemzeti Koalíció nevű, a Nyugat által támogatott ellenzéki ernyőszervezet egyik vezetőjét bízták meg.
Allús csütörtökön figyelmeztetett, hogy ha Damaszkusz nem tesz jószándékról tanúskodó lépéseket, a tárgyalásokban az ellenzéki küldöttség nem vesz részt. „Nem csak azért akarunk elmenni Genfbe, hogy fényképeket készítsünk” – mondta. A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlások hatására polgárháborúba torkolló szíriai konfliktus halálos áldozatainak száma mára meghaladja a 250 ezret, és milliók kényszerültek elhagyni otthonaikat.